Necháte venku chytré hodinky, mobily a PC. Ještě něco Piráti? Černochová vysvětlovala uzavřená jednání, pak přišlo na řadu NBÚ

Necháte venku chytré hodinky, mobily a PC. Ještě něco Piráti? Černochová vysvětlovala uzavřená jednání, pak přišlo na řadu NBÚ
06 / 12 / 2017, 15:45

Ve středu se uskutečnilo druhé zasedání Výboru pro obranu v tomto volebním období, tentokrát již pod taktovkou minule zvolené předsedkyně Jany Černochové ODS.

V úvodu bylo zvoleno veřejnou volbou pět místopředsedů Výboru pro obranu Josef Hájek (ANO), Tomáš Hanzel (ČSSD), Jan Lipavský (Piráti), Alexandr Černý (KSČM), Radovan Vích (SPD). Předsedkyně Černochová následně vysvětlovala pravidla pro uzavřená jednání výboru, při nichž musí zůstat technika mimo jednací místnost. „Chytré hodinky, mobily, počítače, Ještě nějakou technologii, která nemá jméno, Piráti,“ zeptala se řečnicky s nadsázkou Černochová.

 psali jsme: Ústavně právní výbor dnes projednával vládní návrh zákona o bezpečnostní činnosti

Na pořad se dostalo projednávání rozpočtu NBÚ, které prezentoval ředitel NBÚ Jiří Lang, (bývalý ředitel BIS). Lang zkonstatoval, že došlo k navýšení platových tarifů a navýšení počtu zaměstnanců o 9 kybernetických expertů na celkových 268 zaměstnanců. Stávající rozpočet na rok 2018 ve výši cca 264 mil. korun je podle ředitele dostačující.

psali jsme: V kauze úniku informací z BIS byla znovu podána obžaloba

Lang si ale postěžoval na výhled v roce 2019 a 2020 s očekávanými výdaji 253 milionů. „O tom chceme ještě jednat s ministerstvem financí,“ uvedl Lang.  Ekonomická náměstkyně Zdeňka Jůzlová připomněla, že NBÚ převáděl prostředky na nově vzniklý Úřad pro Kybernetickou a informační bezpečnost. Výbor na závěr přijal k rozpočtu souhlasné stanovisko. 

 

Autor: Jan Blažek

Tagy článku