Nechlap, ožrala, zloděj zlodějský. A také politická kultura na bodě nula

Nechlap, ožrala, zloděj zlodějský. A také politická kultura na bodě nula
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
14 / 07 / 2018, 09:00

Rozprava, která předcházela vyslovení důvěry druhé Babišově vládě ukázala názorně, jak hluboko klesla politická kultura v naší zemi. I když: dá se vůbec ještě hovořit o politické kultuře, nebo spíše o politické žumpě?

Na ,,férovku" si to rozdali především premiér Andrej Babiš a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Ten prohlásil o Babišovi, že není chlap, křivě přísahá, kňourá a fňuká. Premiér kontroval tím, že označil Kalouska za ožralu a zloděje zlodějského a plynně přešel do tykání. 

psali jsme: Duo Zeman a Babiš může být hrobařem sociální demokracie

Slovní výlevy pak pokračovaly dál, když Babiš připomněl povolební situaci z roku 2006, kdy chtěl Kalousek ještě jako předseda KDU-ČSL utvořit vládu s ČSSD, podporovanou právě komunisty. Tento plán však nevyšel a vyvolal v KDU-ČSL bouři nevole a Kalousek nakonec rezignoval na předsednickou funkci. 

O čem slovní přestřelka mezi Babišem a Kalouskem vypovídá? O tom, že politická kultura v České republice definitivně klesla na nulu a je ostudné, že premiér a bývalý ministr financí se neumějí chovat slušně, alespoň před kamerami. A nejen oni samozřejmě. Parlament připomíná leckdy ,,souboj bezmozků", kteří soutěží jen o to, kdo koho více urazí.

psali jsme: Malá končí jako ministryně, Babiš ,,jemně" zatlačil kvůli komunálním volbám

Pro neutrálního pozorovatele tak muselo být sledování debaty před vyslovením důvěry vládě jedním velkým utrpením. Obávám se, aby jednou nedošlo i k fyzické inzultaci mezi poslanci, čímž by byl podán neklamný důkaz o tom, že politická kultura je již definitivně cizím a zapovězeným slovem.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku