Nedaleko Moskvy zavraždil 5 lidí. Za zabíjení na Ukrajině dostal od Putina medaili

Nedaleko Moskvy zavraždil 5 lidí. Za zabíjení na Ukrajině dostal od Putina medaili
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
05 / 09 / 2022, 14:30

Už není tajemstvím, že Rusko posílá vězně do války proti Ukrajině. Stále šokující jsou kategorie odsouzených, kteří se mohou vykoupit z vězení tím, že půjdou do „zvláštní operace“.

Slavný gangster Ivan Neparatov, který byl dříve odsouzen k 25 letům vězení za vraždu pěti lidí a loupež, byl posmrtně oceněn Vladimírem Putinem medailí „Za odvahu“, jak prozrazuje nezávislý ruský investigativní portál The Insider. Neparatov zemřel začátkem srpna v Doněcké oblasti.

Jak média již dříve uvedla, ruští vězni dostávají nabídky jít na frontu výměnou za propuštění z vězení. Nabídku, jak uvedl mj. portál Mediazona jim dává osobně Jevgenij Prigožin, ruský oligarcha spojený s Wagner Group, známý také jako „Putinův kuchař“. 

Dokumenty získané The Insider ukazují, že jedním z takových rekrutů byl slavný gangster, odsouzený v roce 2013 za pět vražd, tři loupeže, vydírání, podvody, nelegální držení zbraní a řadu dalších zločinů. Dostal nejdelší trest z gangu – 25 let vězení. 

V letech 2009-2010 zabil tři své přátele. Ze spisu vyplývá, že mu dlužili peníze. Jindy popravil člena vlastního gangu, protože jim „překazil plány“. Při zločinech podle vyšetřovatelů bandité používali střelné a bodné zbraně, stejně jako policejní uniformy a masky.

Strávil 12 let svého trestu za mřížemi, kde měl přezdívku "domobranec" a poté se dostal z vězení, aby znovu zabíjel. Tentokrát na Ukrajině, se státním povolením a ve skutečné vojenské uniformě. 

Neparatov zemřel 5. srpna v Artemivsku v Doněcké oblasti. Příčinou smrti byl průstřel hlavy, jak je uvedeno v úmrtním listu, který se dostal i k novinářům The Insider. Posmrtně mu byla udělena medaile za odvahu podepsaná Vladimirem Putinem a také Řád za krev a odvahu udělený vedením separatistického tzv. lidové republiky – Doněck a Luhansk.

Zdroj: tvp.info, The Insdider

Tagy článku