Nedávejte 12345! Na Sobotkův průšvih s e-maily reagovala i Sněmovna

Nedávejte 12345! Na Sobotkův průšvih s e-maily reagovala i Sněmovna
Popisek: Ilustrační obrázek
06 / 01 / 2016, 15:30

Na „hacknutí“ emailu předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky a zveřejnění osobní a pracovní korespondence reagovala ve středu rovněž Poslanecká sněmovna, která vydala varování pro jednotlivé poslance.

Hromadný e-mail rozeslaný IT oddělením Poslanecké sněmovny, který získala redakce Securitymagazin.cz, upozorňuje poslance na „dětské“ chyby při zadávání hesel.

2) heslo by nemělo obsahovat:
- jména uživatele ani jeho příbuzných
- data narození uživatele ani jeho příbuzných
- adresy
- posloupnosti 12345..., abcde..., qwert...

Píše se mimo jiné v návodu od Odboru informatiky Poslanecké Sněmovny.

Příliš jednoduché heslo

Mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová přitom odmítla, že by útočníci premiérův prolomili účet hackingem.

"Popírám, že by šlo o nějaké hackování, protože bychom o tom věděli. Pravděpodobně někdo odhadl heslo. To mohlo být příliš jednoduché," uvedla v souvislosti mluvčí společnosti.

Únik tajných informací?

Sobotkovou korespondencí se v tuto chvíli zabývá Útvar na odhalování organizovaného zločinu pod vedením Roberta Šlachty, jakož i NBÚ, který zkoumá, zda nedošlo k vynesení citlivých informací a jakou cestou byly tyto informace zabezpečeny. Pravděpodobně největší bezpečnostní riziko obsahují zprávy od šéfa Státní správy hmotných rezerv Pavla Švagra, který premiéra mimo jiné žádá o schůzku kvůli společnosti Lukoil a ropnému plánu ČR. Obzvlášť pikantní je, že Švagr se v e-mailu chlubí Sobotkovi vlastnictvím prověrky na stupeň Vyhrazené a shromažďováním podkladů pro stupeň Tajné. V případě, že by NBÚ vyhodnotil Švagrovo nakládání informací za chybné, mohl by ředitel SSHR prověrku ztratit.

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace