Nedostatek IT specialistů ohrožuje bezpečnost firemních dat

Nedostatek IT specialistů ohrožuje bezpečnost firemních dat
Autor: pixabay.com
15 / 05 / 2020, 08:00

Ještě před koronavirovou epidemií firmy trápil nedostatek volných „ajťáků“ na trhu práce. Nijak se to nezmění ani poté, co se řada firem snaží personálně zeštíhlovat. Odborníci na informační technologie budou dál nedostatkovým zbožím.

Vyplývá to z ankety mezi zaměstnavateli, kterou uspořádala personální agentura Předvýběr.CZ. Pouze 46 % firem očekává, že po odeznění epidemie bude více volných IT specialistů hledajících práci; nadpoloviční většina počítá s tím, že se jejich nedostatek nezmění.

Nedostatek pracovníků má vliv na bezpečnost firemních dat, míní téměř dvě třetiny respondentů (38 % spíše souhlasí, 24 % rozhodně souhlasí). „Jenom čtrnáct procent zaměstnavatelů s takovým rizikem rozhodně nesouhlasí,“ říká František Boudný, šéf Předvýběru.CZ.

Firmy řeší situaci různě. Nejčastější je odkládání některých činností (70 %) a každý druhý podnik teď více najímá externí dodavatele IT služeb. Ve třech z deseti dotázaných firmách se snaží více činností automatizovat.

Čtyřicet procent firem přiznává, že situace znamená vyšší tlak na jejich zaměstnance, jejich IT týmy musí zvládnout větší objem práce. „Právě to je vedle většího přístupu externistů k firemním datům největším potenciálním rizikem,“ dodává ředitel agentury.

Pětina firem zvýšila nabízenou mzdu, aby na pracovním trhu zvýšila svoji atraktivitu.

graf

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace