"Nedotýkej se mojí mešity" demonstrovalo 3200 lidí ve Švédsku

&quote;Nedotýkej se mojí mešity&quote; demonstrovalo 3200 lidí ve Švédsku
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
03 / 01 / 2015, 11:00

3.1.2015 / Demonstranti požadovali konec útoků na švédské mešity.
Zdroj: america.aljazeera.com

Vánoční svátky byly ve znamení útoků na mešity, ke kterým došlo v nejméně třech případech. Každá akce ale vyvolá reakci, a tak tento pátek vyrazilo do ulic tisíce demonstrantů odmítajících náboženskou netoleranci.

Asi 3200 lidí demonstrovalo ve třech největších městech - Stockholmu, Göteborgu a Malmö - proti rasismu a islamofobii. Zdroje uvádí kolem 2000 demonstrantů ve Stockholmu, zatímco asi 500 lidí se sešlo v Göteborgu a mezi 600 až 700 lidmi v Malmö.

Zdroj: YouTube, RuptlyTV

Předseda švédské vlády Stefan Löfven uvedl podle televize al-Džazíra „Nikdo by se ve Švédsku neměl bát praktikovat své náboženství." 

Protestovala také švédská ministryně kultury Alice Bah Kuhnke, podle které se útoky snaží "muslimy zastrašit a ponížit." a dodala pro BBC „Jedna z nejdůležitějších věcí, které musím dělat, je nenechat se zastrašit."

"Chceme poslat zprávu, že tyto útoky na mešity ... jsou problémem pro celou společnost, a to nejen pro muslimy," uvedl mluvčí švédské islámské asociace Mohammed Kharraki tiskové agentuře AFP. "Lidé se bojí, mají strach o svou bezpečnost."

Švédsko je k imigrantům vstřícné, v cizině se narodilo 16 procent jeho současných obyvatel. Většina přistěhovalců pochází z válkou zmítaných zemí jako Sýrie, Irák nebo Afghánistán. Kvůli chudobě, nezaměstnanosti, kriminalitě a svému životnímu stylu často končí v odloučených čtvrtích, z nichž se někteří Švédi raději stěhují pryč. Strach z muslimů umocňují také činy radikálů z organizací jako Islámský stát, Šabáb nebo al-Káida (zdroj: iDnes.cz)

Mainstreamová média se snaží vykreslit demonstrace jako "masové", nicméně na videu i na agenturních fotografiích je vidět opak - několik desítek až lidí.

Protiislámských demonstrací například v Německu se naopak účastní podstatně více demonstrantů - o tom jsme psali v článku "Německo zažívá šok - raketový vzestup protiislámského hnutí rozděluje politiky". V těchto případech zase uvádí stejná média, že se jedná o "rasistické útoky např. hooligans".

Krajní pravice požaduje snížení počtu povolení o azyl o 90%, zatímco ostatní politické strany chtějí zachovat liberální politiku země. 

Psali jsme také:

Islámský stát - bezpečnostní hrozba číslo jedna

Ředitel švédské školy zakázal státní vlajku, aby neurazil národnostní menšiny

Třetí útok na švédské mešity v jednom týdnu

Britská matka verbuje na sociálních sítích nevěsty pro islámisty

Na Štědrý den vypálena mešita ve Švédsku.

"Pomáhejme v Sýrii, nevozme džihád sem"

Evropa znásilněná islámem

Islámská kolonizace světa?

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

 

 

Tagy článku