Nehoda v ukrajinské jaderné elektrárně

Nehoda v ukrajinské jaderné elektrárně
Autor fotografie: http://www.npp.zp.ua/|Popisek: JADERNÁ ELEKTRÁRNA ZÁPOROŽSKÁ
03 / 12 / 2014, 14:15

3.12.2014 / V zemi, kde došlo k největší jaderné katastrofě minulého století – výbuchu jaderného reaktoru v Černobylu, došlo opět k nehodě v jaderné elektrárně, tentokrát v Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Oznámil to ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Tvrdí ovšem, stejně jako ukrajinské ministerstvo energetiky, že nehoda nepředstavuje žádnou jadernou hrozbu.

Přinejmenším hrozba blackoutů, masových výpadků elektřiny je ovšem vysoká. V zemi chybí plyn dodávaný z Ruska, uhlí pro tepelné elektrárny, protože uhelné doly se nacházejí v oblasti kontrolované proruskými separatisty a jsou navíc poškozené v důsledku těžkých bojů v oblasti. V nadcházející zimě se tak energetická situace stává pro Ukrajinu katastrofální, i když ji nezhorší navíc ještě jaderná katastrofa.

Podle agentury Interfax-Ukrajina byl třetí blok jaderné elektrárny, ve kterém je reaktor o výkonu 1000 MV, odpojen už 28. Listopadu. Znovu připojen měl být tento pátek. K poruše podle ministra energetiky Ukrajiny došlo na výstupu, nikoliv v samotném reaktoru.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že zatím nemůže poskytnout žádný komentář.
Lze jen doufat, že informace poskytované ukrajinskou stranou jsou na rozdíl od informací poskytovaných při jaderné katastrofě v Černobylu tentokrát pravdivé.

JADERNÁ ELEKTRÁRNA ZÁPOROŽSKÁ
Jaderná elektrárna Záporožská je jedna ze sedmi elektráren s nejvyšším instalovaným výkonem na světě. Právě sedm jaderných elektráren má totiž instalovaný výkon vyšší než 5 000 MW elektrických. Nachází se u městečka Energodar v Záporožské oblasti na Ukrajině. Na každém z jejich šesti bloků je instalovaný reaktor VVER-1000 s čistým elektrickým výkonem 950 MW.

Zdroj: www.energyweb.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace