Nejasný osud novely zákona o registru smluv

Nejasný osud novely zákona o registru smluv

Včerejší zasedání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny jistě nepotěšilo ani předkladatele, ale ani odpůrce navrhované normy. Zákon byl ponechán k diskuzi a o jeho osudu tak rozhodnou poslanci ve třetím čtení. Nebezpečí, plynoucí ze zveřejňování smluv o ochraně důležitých objektů tak stále přetrvává.

Kontroverzní novela zákona o registru smluv byla dnes projednáván před bezpečnostním výborem Poslanecké sněmovny. Zákon z dílny Pirátské strany přišel obhajovat sám jeho tvůrce poslanec Michálek. Ale ani poslanec Michálek nedokázal rozptýlit pochybnosti. Naopak. Varování, potřebu obezřetnosti anebo přímo nesouhlas vyslovili zástupci ODS, SPD, ANO, KSČM a ČSSD. Poslanec SPD, Radovan Vích doslova uvedl, že by měly být z povinnost zveřejňovat vyjmuty všechny subjekty, které pro stát zajišťují bezpečnost. Zároveň připomněl, že by to mohl být problém například pro Správu hmotných rezerv anebo tzv. ODOS (objekty důležité pro obranu státu).

psali jsme: Připomínky k zákonu o registru smluv a návrhu novely

Poslankyně Jana Černochová k návrhu uvedla, že „nedomyšlený poslanecký návrh novely zákona o svobodném přístupu k informacím z dílny Pirátů může v budoucnu způsobit nepředvídatelné bezpečnostní problémy.“ Podle Černochové některé informace, aniž by byly utajované, mají tak citlivý charakter, že můžou mít přesah do zajištění ochrany a bezpečnosti prvků kritické infrastruktury a ochrany objektů důležitých pro obranu státu.

Tento postoj podpořil také člen výboru, poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM), který uvedl, že chápe záměr předkladatelů. Bezpečnost je ale podle něj důležitější. Nikdo by neměl znát například smlouvu mezi ČEZ a firmou, která zajišťuje ostrahu jaderné elektrárny.

Poslankyně Černochová navíc uvedla, že projednání tohoto zákona a stanovení míry rizik není jen otázka projednávání ve výborech Sněmovny, ale je to zejména téma pro vládu, a to hned na úrovni několika ministerstev. Proto by se měl výbor obrátit na premiéra v demisi, Andreje Babiše. Následně členové výboru, včetně poslanců za Piráty, odhlasovali přerušení projednávání tohoto bodu s tím, že předseda výboru, Radek Koten (SPD) premiéra o stanovisko požádá. Výbor tak bude schopen jednat o této novele nejdříve 26. dubna.

psali jsme: Lex ČEZ: Piráti mimoděk požadují zveřejnění Vašich smluv na dodávku energií

Již nyní je jisté, že spektrum firem, pro které novela zákona znamená bezpečnostní riziko, je větší, než jeho tvůrci předpokládali. Dalším faktem je, že se problematika bude týkat nejen očividně bezpečnostních činností, ale i dalších „zdánlivě“ provozních subdodávek – například podle počtu odebraných ochranných pomůcek poznáte, kolik zaměstnanců se o bezpečnost v tom kterém provozu stará.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy