Nejbohatší muslimské země odmítají všechny syrské uprchlíky. Obávají se terorismu.

Nejbohatší muslimské země odmítají všechny syrské uprchlíky. Obávají se terorismu.
Popisek: ilustrační foto
06 / 09 / 2015, 11:15

Pět nejbohatších muslimských zemí nepřijalo ani jednoho syrského uprchlíka. Tento krok by zvýšil riziko teroristického útoku, tvrdí.

Británie poskytla uprchlíkům větší finanční pomoc, než Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Katar dohromady. Informaci přinesl server breitbart.com.

Kvůli krvavé občanské válce v Sýrii opustilo svoje domovy mezi 10 a 12 miliony Syřanů. A čtyři miliony obyvatel uprchlo přes hranice do sousedních zemí, převážně  do Turecka,  Jordánska a Libanonu. A Libanon, na jehož území je 1,1 milionu syrských uprchlíků, už loni v červnu uzavřel svoje hranice. Jordánsko má na svém území 630 tisíc Syřanů a také odmítá další uprchlíky. 

Do začátku srpna 2015 obdržely evropské státy téměř 350.000 žádostí o azyl od Syřanů, přičemž třetina z nich žádá o azyl v Německu. Dalším 65.000 azylantů přijalo Švédsko a 50.000 Srbsko. 

Mezitím, co se Evropa potýká s největší uprchlickou krizí od druhé světové války, tak pět nejbohatších zemí na arabském poloostrově, tedy Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Kuvajt a Bahrajn nepřijaly jediného syrského uprchlíka.

Raheem Kassam

Argumentují tím, že přijetí velkého počtu Syřanů je hrozbou pro jejich národní bezpečnosti, protože v tak velkém počtu migrantů by se mohli skrývat teroristé.

Pašerák IS: "Jen počkejte! Na Západě už máme 4000 našich bojovníků. Dá-li Bůh, brzy bude v Evropě chalífát"

 Elsayid-Ali z Amnesty International označil postoj těchto zemí a jejich nečinnost za "hanebnost." 

"Postoj zemí Perského zálivu je naprosto otřesný, pokud jde o projev soucitu a sdílení odpovědnosti v této krizi ... Je to ostuda."

Arabské státy podepsaly v roce 1951 Úmluvu o uprchlících, která právně definuje uprchlíka jako "osobu, která se nachází mimo svou vlast a má oprávněné obavy před pronásledováním z důvodů rasových, náboženských, národnostních nebo z důvodů zastávání určitých politických názorů." 

Celkem darovaly státy Perského zálivu 589 milionů liber, což je čtvrtina toho, co poskytly USA (2,8 mld liber); jedná se o zlomek z částky, kterou utratily za obranu v roce 2012 (t.j. 65 miliard liber). A Velká Británie poskytla finanční pomoc 920 milionů liber, přičemž se britský premiér zavázal navýšit částku až na jednu miliardu liber. 

Muslimské země mají podle kritiků jejich kroků v otázce uprchlické krize morální povinnost zasáhnout, tvrdí politolog Sooud al-Qassemi. A pokračuje:

"Státy Perského zálivu jsou nervovými centry arabské diplomacie, kultury, obchodu a cestovního ruchu a jejich nízká míra poskytované pomoci je bezprecedentní nejen v regionu i mimo něj."  Podle něj se jedná "o nejvlivnější blok v rámci sedmdesátileté existence Ligy arabských států. A s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Záliv si musí uvědomit, že nyní je čas změnit svoji politiku, pokud jde o přijímání uprchlíků ze Sýrie. Je morální, etické a odpovědné přijmout tento krok."

Zdroj YouTube, CBC News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace