Popisek: ilustrační foto
Pět nejbohatších muslimských zemí nepřijalo ani jednoho syrského uprchlíka. Tento krok by zvýšil riziko teroristického útoku, tvrdí.
Británie poskytla uprchlíkům větší finanční pomoc, než Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Katar dohromady. Informaci přinesl server breitbart.com.
Kvůli krvavé občanské válce v Sýrii opustilo svoje domovy mezi 10 a 12 miliony Syřanů. A čtyři miliony obyvatel uprchlo přes hranice do sousedních zemí, převážně do Turecka, Jordánska a Libanonu. A Libanon, na jehož území je 1,1 milionu syrských uprchlíků, už loni v červnu uzavřel svoje hranice. Jordánsko má na svém území 630 tisíc Syřanů a také odmítá další uprchlíky.
Do začátku srpna 2015 obdržely evropské státy téměř 350.000 žádostí o azyl od Syřanů, přičemž třetina z nich žádá o azyl v Německu. Dalším 65.000 azylantů přijalo Švédsko a 50.000 Srbsko.
Mezitím, co se Evropa potýká s největší uprchlickou krizí od druhé světové války, tak pět nejbohatších zemí na arabském poloostrově, tedy Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Kuvajt a Bahrajn nepřijaly jediného syrského uprchlíka.
Argumentují tím, že přijetí velkého počtu Syřanů je hrozbou pro jejich národní bezpečnosti, protože v tak velkém počtu migrantů by se mohli skrývat teroristé.
Pašerák IS: "Jen počkejte! Na Západě už máme 4000 našich bojovníků. Dá-li Bůh, brzy bude v Evropě chalífát"
Elsayid-Ali z Amnesty International označil postoj těchto zemí a jejich nečinnost za "hanebnost."
"Postoj zemí Perského zálivu je naprosto otřesný, pokud jde o projev soucitu a sdílení odpovědnosti v této krizi ... Je to ostuda."
Arabské státy podepsaly v roce 1951 Úmluvu o uprchlících, která právně definuje uprchlíka jako "osobu, která se nachází mimo svou vlast a má oprávněné obavy před pronásledováním z důvodů rasových, náboženských, národnostních nebo z důvodů zastávání určitých politických názorů."
Celkem darovaly státy Perského zálivu 589 milionů liber, což je čtvrtina toho, co poskytly USA (2,8 mld liber); jedná se o zlomek z částky, kterou utratily za obranu v roce 2012 (t.j. 65 miliard liber). A Velká Británie poskytla finanční pomoc 920 milionů liber, přičemž se britský premiér zavázal navýšit částku až na jednu miliardu liber.
Muslimské země mají podle kritiků jejich kroků v otázce uprchlické krize morální povinnost zasáhnout, tvrdí politolog Sooud al-Qassemi. A pokračuje:
"Státy Perského zálivu jsou nervovými centry arabské diplomacie, kultury, obchodu a cestovního ruchu a jejich nízká míra poskytované pomoci je bezprecedentní nejen v regionu i mimo něj." Podle něj se jedná "o nejvlivnější blok v rámci sedmdesátileté existence Ligy arabských států. A s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Záliv si musí uvědomit, že nyní je čas změnit svoji politiku, pokud jde o přijímání uprchlíků ze Sýrie. Je morální, etické a odpovědné přijmout tento krok."
Zdroj YouTube, CBC News