Nejčtenější články na Security magazínu za rok 2018

Nejčtenější články na Security magazínu za rok 2018
27 / 12 / 2018, 17:30

Vážení čtenáři, během tohoto roku jsme Vám přinesli v rámci našich rubrik Security, Defence, Historie a Krimi ,,nálož" článků, jež se dotkly široké škály témat, ať už těch aktuálních či méně mediálně zmiňovaných, ale o to více důležitých. Které články vás zaujaly nejvíce? Přinášíme TOP 5 toho nejzajímavějšího, co se pro rok 2018 objevilo na našem webu.

Rubrika Security

1. Norsko: Za všechno můžou ti hrozní Češi! (autor Tomáš Zdechovský, čtenost 590 000)

Suverénem v rubrice Security se stal komentář europoslance Tomáše Zdechovského, který pojednává o kontroverzních rozhodnutích či praktikách norské sociálky Barnevernetu.

2. Video: Bývalý zelený baret poráží příslušníka peruánských speciálnich sil jedním prstem (autor Filip Klasna, čtenost 234 000)

Jak lze ,,uzemnit" příslušníka peruánských speciálních sil jedním prstem? Bývalý člen zelených baretů to umí a napodobil tak slavného mistra bojových umění Bruce Leeho.

3. Zpackaná švédská integrace migrantů mění politickou mapu (autor Tomáš Zdechovský, čtenost 171 000)

Europoslanec Tomáš Zdechovský je autorem i článku pojednávajícím o migraci. Zdechovský ve svém komentáři píše, že Švédsko bylo dlouho zemí považovanou mnohými za jedno z nejlepších míst pro život a přinejmenším donedávna se mohlo pyšnit předními příčkami v životní úrovni. Ukazuje se ale, že „starající se stát“ má nyní velké problémy s migranty, což nelze než potvrdit. 

4. O Babišově střetu zájmů jinak (autor Zdeněk Jemelík, čtenost 167 000)

I v roce 2018 byl ve ,,střetu novinářského zájmu" český premiér Andrej Babiš, jehož kauzy nejednou ohrožovaly soudržnost vlády. Trochu jiný pohled přináší i bloger Zdeněk Jemelík, který ve svém komentáři píše, že není vše tak, jak vypadá na první pohled. 

5. Video: Microgun od Empty Shell v akci (autor Filip Klasna, čtenost 106 000)

Což takhle si dát na závěr TOP 5 Microgun? XM556 Microgun byl navržen a zkonstruován okolo standardního náboje NATO 5,56 mm. Díky tomu je tento rotační kulomet výrazně menší a lehčí než jeho velký bratr M134 od General Electric. Palebná síla ale zůstává i tak čtyřikrát větší, než u jakékoliv automatické zbraně této ráže. Jak funguje tato zbraň v akci, můžete zjistit v přiloženém videu.

 

Rubrika Defence

1. F-35 může zničit program ruského Su-57 bez jediného výstřelu (autor Filip Klasna, čtenost 209 000)

Nejčtenější článek v rubrice Defence za tento rok. Článek se odvolává na informace serveru Business Insider, který uvádí, že je situace ruského programu stíhače 5. generace poměrně tristní a nic na tom nemění ani snaha o publicitu stroje průletem na Sýrií. Několik odborníků v nedávné době rovněž řeklo serveru Business Insider, že program Ruska na získání a umisťování strojů Su-57 k jednotkám zoufale potřebuje infuzi hotovosti od mezinárodního investora, jako je například Indie.

2. Škody na jediném ruském letadlovém křižníku Admiral Kuzněcov odhadnuty na 70 milionů rublů (autor Filip Klasna, čtenost 192 000)

Na ,,stříbrné" pozici se v pomyslném žebříčku umístil článek o ruském ,,prokletém" letadlovém křižníku. Admiral Kuzněcov utrpěl škody na 52 místech během incidentu, který se odehrál v plovoucím doku. Škody byly vyčísleny celkem na 70 milionů rublů (1,1 milionu dolarů) a incident je dalším kamínkem do smutné mozaiky nešťastného plavidla, které trvale sužují problémy.

3. Ruská televize ,,omylem" ukázala utajený model hypersonického letounu 6. generace (autor Petr Duchoslav, čtenost 167 000)

Třetím místo podle čtenosti pak obsadil článek o ,,indiskreci" ruské televize TV Zvezda, která omylem ukázala utajený model hypersonického letounu 6. generace. Asi nepřekvapí, že oficiální představitelé, kteří stojí za vývojem stíhače, se však k ,,úniku" záběru modelu odmítli vyjádřit.

4. Stridsvagn 103 - švédské kladivo na Sověty (autor Samuel Poništ, čtenost 160 000)

Švédským kladivem na Sověty a nejen na ně byl slavný tank bez věže Stridsvagn 103 z období studené války. Tento tank se vyráběl během studené války a patřil k hlavním bojovým vozidlům švédské armády. S-Tank ale rovněž byl bojovým vozidlem, který neměl věž. Toto na svou dobu odvážné rozhodnutí však mělo své opodstatnění.

5. Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně? (autor Filip Klasna, čtenost 159 000)

Pětici nejčtenějších článků za rok 2018 uzavírá problematika nejrychlejší ponorky na světě. Tuto otázku si položil při psaní článku Filip Klasna. K jakému závěru došel? To si můžete v článku přečíst sami.

 

Rubrika Historie

1. Pohled dovnitř jednoho z nejobávanějších německých tanků druhé světové války Panthera (autor Samuel Poništ, čtenost 910 000)

Suverénem v rubrice Historie za rok 2018 je článek o legendárním německém tanku Panther, do jehož interiéru Vás ,,pozval" autor Samuel Poništ. Panther byl jedním z nejrychlejších německých tanků, lehce manipulovatelný a jeho dělo bylo neobyčejně přesné. Byl vyráběn v letech 1942-1945, jako reakce na sovětský tank T-34/76. Překonával jej jak silou pancíře, tak zejména výkonností a přesností děla 7,5 cm KwK 42 L/70. Panther se řadí mezi nejlepší střední tanky 2. světové války.

2. 30. listopadu 1939 napadl Sovětský svaz Finsko. Stalinova vojska spadla do mlýnku na maso (autor Filip Klasna, čtenost 515 000)

V rubrice Historie se umístil na druhém místě sovětsko-finský ozbrojený konflikt (Zimní válka). Rudá armáda překročila 30. listopadu 1939 sovětsko-finské hranice s 465 000 muži a 1 000 letadly, bez vyhlášení války bombardovala Helsinky a to vše i díky nechvalně známému paktu Ribbentrop - Molotov, mezi nacistickým Německem a komunistickým SSSR. Nakonec se však Sovětský svaz se zlou potázal.

3. Co po sobě zanechaly jednotky Waffen-SS? Neuvěřitelné úlovky lovců pokladů na východní frontě (autor Samuel Poništ, čtenost 477 000)

,,Vytěžovaná" východní fronta během druhé světové válka kromě nespočtu padlých vojáků vydává i více než 70 let po jejím skončení své ,,poklady" příslušníků Waffen-SS. V roce 2013 se skupina hledačů pokladů vydala na bývalou východní frontu pátrat po tom, co mohli po sobě zanechat příslušníci Waffen-SS .Našli zde mnoho vzácných pozůstalostí, například vyznamenání Nahkampfspange, prsten s lebkou, na kterém byl vyrytý Himmlerův podpis, jmeno důstojníka a datum udělení. Rovněž našli i velké množství helem, polních lahví, bajonetů či zbraní.

4. Trojice dětských zločinců unesla československé letadlo a masakrovala jeho posádku (redakční článek, čtenost 387 000)

Čtvrté místo v rubrice Historie obsadil článek pojednávající o trojici dětských zločinců, kteří unesli v roce 1961 letadlo a brutálně zaútočili na jeho posádku. Stačilo málo a letoun se zřítil. O urputnosti zápasu v kabině svědčí seznam poranění těžce zraněného navigátora Urbana: poranění hlavy úderem pistole, otřes mozku, dvě bodné rány dýkou na temeni hlavy zasahující až do kosti lebky, bodnou ránu na stehně, která mu přeťala tepnu, bodnou ránu zasahující až do kosti bércové, řezné rány na palci a dlaních levé ruky, jak se snažil zachytávat do něj bodající dýku holýma rukama, průstřel nártu pravé nohy a tržnou ránu na pravém bérci. Celkem navigátor Václav Urban utrpěl 10 bodných ran na těle a několik dalších krvácejících ran na hlavě. Vlivem velké ztráty krve upadl do šoku a jen zázrakem díky rychlému návratu na Ruzyň, kde kapitán Kubovič s IL-14 praštil o zem v takřka válečném přistání, se dostal brzy do nemocnice a jako zázrakem přežil.

5. Desítky strojů Panzer v Bulharsku. Fascinující připomínky druhé světové války (autor Samuel Poništ, čtenost 334 000)

Do pětice nejčtenějších článků se vešel i příspěvek o mnoha strojích Panzer, které odpočívají v Bulharsku. Po válce bylo přibližně 100 kusů německé techniky ,,zakopáno" na bulharské jihovýchodní hranici s Tureckem v rámci obranných pozicí a jako odstrašující prostředek během studené války na jižním křídle NATO. V roce 1974 ,,zakopala'' bulharská armáda dalších 100 sovětských tanků T-34.

 

Rubrika Krimi

1. Záhadný případ sebevraždy krásné Anety, která se měla ubodat třemi ranami nožem do srdce, má nečekané pokračování (autor Ondřej Höppner, čtenost 350 000)

Nejvíce ohlasů vzbudil článek o Anetě Rodové, která podle závěrů policie měla v roce 2014 spáchat po bujarém večírku, kde nechyběly drogy a alkohol, sebevraždu. Měla se podle vyšetřovánín ěkolikrát sama bodnout do srdce, což je však i pro laika přinejmenším velmi podivná okolnost. Nad tímto případem se stále vznáší mnoho otazníků, například ten, jestli se Aneta nestala obětí trestného činu, protože v inkriminovaný okamžik se v letňanském bytě nacházely ještě dvě osoby.

2. Dojemný příběh Dannyho Treja: Jak prozřel v cele smrti, pak se polepšil a stal se z něj největší drsňák světa filmu (autor Ondřej Höppner, čtenost 173 000)

Drsňák z Hollywoodu má jméno Danny Trejo. Prince už zřejmě nikdy hrát nebude, ale drsná poloha mu sedí zdaleka nejlépe. Jeho příběh je zajímavý tím, že to byl bývalý kriminálník, který si nějakou dobu poseděl ve vězení. Po jeho puštění však začal sekat dobrotu a stal se známým hercem především záporných rolích, k čemuž ho předurčuje jeho vzhled.

3. Matka ze Širokého dolu: Tři děti podřezala, jedno udusila a nakonec to sváděla na partnerovo „nevhodné chování“. U soudu měla podpatky (autor Ondřej Höppner, čtenost 159 000)

Třetí místo v rubrice Krimi patří ženě, která zabila své čtyři děti, a to obzvlášť brutálním způsobem. Šokující případ z roku 2011 vzbudil mimořádnou pozornost veřejnosti. Má i jedno smutné prvenství - Romana Zienertová se stala českou vražedkyní v české poválečné historii. Nepřekvapí proto, že dostala doživotí a při čtení rozsudku se zhroutila.

4. Herečka Regina Rázlová - strávila téměř rok za mřížemi za vytunelování velké sklářské firmy. Ona a její rodina se měla obohatit o několik set milionů korun. Tři údajné pokusy o sebevraždu (autor Ondřej Höppner, čtenost 127 000)

Známá herečka Regina Rázlová hrála v mnoha filmech před rokem 1989. Po sametové revoluci zkoušela podnikat, ale to se jí stejně jako jiným hercům (Roman Skamene) příliš nedařilo. Byla obviněna a posléze obžalována z vytunelování sklářské společnosti Skloexport. Rázlová podle policie v letech 1996 a 1997 pod záminkou revitalizace sklářského průmyslu ještě s dalšími lidmi převáděla majetek Skloexportu na firmu Skloexport Group, kterou založila a ovládala její rodina. Skloexport Group se údajně snažila ovládnout tuzemský sklářský průmysl, zahraniční obchod s českým sklem a získat od Skloexportu ochranné známky. V roce 2009 soud prokázal Rázlové nevinu v plném rozsahu s tím, že se trestný čin nestal a nebyla způsobena žádná škoda.

5. Vrah Schimak: Zabil tolik lidí, že už je nikdo nespočítá. Udala ho hostinská, když se probouzel (autor Ondřej Höppner, čtenost 126 000)

Pětici nejúspěšnějších článků podle čtenosti uzavírá vrah Anton Schimak, který měl na svědomí šest lidí. Neblaze proslulým se stal Hulvácký les. Zde byl nalezen zastřelený podomek Josef Karnovský, o týden později zavraždění manželé Josef a Anežka Magerovi a tesař Ferdinand Buroň. Schimak nešetřil nikoho, ani těhotnou ženu.

A jaký článek se líbil za uplynulý rok nejvíce Vám? Dejte nám vědět do komentářů

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace