Nejdražší válečná loď amerického námořnictva - USS Gerald Ford

Nejdražší válečná loď amerického námořnictva - USS Gerald Ford
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: USS Gerald R. Ford (CVN-78)
20 / 07 / 2015, 17:00

Už méně než jeden rok dělí americké námořnictvo od chvíle, kdy převezme prozatím nejdražší válečnou loď v historii do své flotily, za cenu 13 miliard dolarů (přes 324 miliard korun). Letadlová loď USS Ford, se má připojit k flotile v únoru 2016 a po nasazení bude největší válečnou lodí, která kdy brázdila světová moře.

Třída Gerald R. Ford je třída letadlových lodí námořnictva Spojených států s jaderným pohonem, která má ve službě postupně nahradit letadlové lodě tříd Enterprise a Nimitz. Informaci zveřejnil prestižní The Business Insider.

US Navy / Huntington Ingalls Industries / Chris Oxley

Základní koncepce lodí bude vycházet z třídy Nimitz, budou však u nich využity nejnovější technologie, které například umožní snížit provozní náklady a počet členů posádky. Americké námořnictvo předpokládá, že celkové náklady na provoz jedné lodi této třídy budou o 5 miliard dolarů nižší, než tomu je u třídy Nimitz. 

Výtlak okolo 100 000 tun a základní koncepce lodí budou odpovídat třídě Nimitz. Obsluhu lodi má zajišťovat 4400 osob. Trup má stejný počet palub jako Nimitz, velitelský ostrov však bude menší a posunutý více směrem k zádi. V trupu bude rovněž ponechán dostatek prostoru pro montáž nových zařízení během modernizací. Obrannou výzbroj budou tvořit systémy RIM-162 ESSM a RIM-116 RAM.

Kapacita nesených letounů a vrtulníků se bude dle jejich složení pohybovat mezi 75–90 kusy. Počítá se i s provozem bezpilotních letounů. Provozní kapacita lodi se zvýší ze 140 bojových letů denně u třídy Nimitz na 160, v nejnutnějším případě až na 220. Letovou palubu budou s hangárem spojovat tří výtahy (tedy o jeden méně). Lodi mají nést čtyři parní katapulty typu C-13, probíhá však vývoj zcela nových katapultů EMALS fungujících na elektromagnetickém principu.

Na rozdíl od předchozí třídy Nimitz, jejímž největším omezením je zdroj elektrické energie, se třída Gerald R. Ford s tímto nedostatkem potýkat nebude. Bude vybavena dvojicí nových jaderných reaktorů A1B, které mají oproti svým předchůdcům z šedesátých let A4W jednodušší konstrukci, vyšší účinnost, trojnásobný výkon a menší nároky na obsluhu. Lodní šrouby budou čtyři. Plánovaná rychlost bude více než 30 uzlů.

Zdroj: businessinsider.com, wikipedia, CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace