Nejen Aktip. Objevili jsme další šarlatány s lékařským diplomem. Přijdou si na statisíce

Nejen Aktip. Objevili jsme další šarlatány s lékařským diplomem. Přijdou si na statisíce
Autor fotografie: pixabay.com
28 / 05 / 2018, 12:00

Je to velké téma posledních několika dní – šarlatáni s razítkem lékařské komory. Ohrožují bezpečnost vážně nemocných lidí, které například odrazují od chemoterapií. A hovoří se v této souvislosti o pražském lékařském centru Aktip z dokumentu ČT. Securitymagazin.cz objevil ale další podobné zařízení, kde „odborník“ s diplomem z lékařské fakulty léčí za pomoci andělů a různých duchovních sil či kvantové homeopatie. Její název je odvozen od kvant bankovek, které od pacientů „za zázračné uzdravení“ lékař vybírá.

Na praktiky pražského lékařského centra Aktip nemáme bič, říká šéf České lékařské komory Milan Kubek. Zařízení se podle něho pohybuje v šedé zóně. Pracovníci centra, mezi kterými jsou skuteční lékaři, přitom podle snímku ČT svým klientům radí léčit například rakovinu detoxem. 

Snímek natočený skrytou kamerou upozorňuje právě na tyto podivné metody. Podle tvůrců jsou terapeutické postupy nefunkční – týkají se třeba možné změny DNA či léčby rakoviny pomocí milence.

Šéfka centra, psychiatrička Jarmila Klímová zaměřující se na psychosomatiku, kritiku odmítá. „Všechny terapeutické metody a postupy, které se u nás v Aktipu uplatňují jsou naprosto oficiální, mezinárodně certifikované metody, a to včetně všech přístrojů, které používáme,“ uvedla.

Za pozornost stojí třeba přístroj e-Lybra. Léčí na dálku pomocí kvantové energie a amuletů. Podle ceníku institutu vyjde vyšetření na 2300 korun.

ČLK: Stížnosti nemáme

Institut nelze dohledat v obchodním rejstříku, podle Klímové funguje pod hlavičkou společnosti Progressive consulting. Aktip firmu uvádí i na svém webu a zčásti ji vlastní Klímová. Pokud by šlo o zdravotnické zařízení, muselo by být registrované u krajského úřadu.

Konkrétně Česká lékařská komora však může podle Kubka zasáhnout jen proti svým členům, když zjistí nějaké etické pochybení či nekalé praktiky. V případě Klímové, která je členkou komory, žádné stížnosti neeviduje. „V souvislosti s těmito aktivitami se na lékařskou komoru nikdo neobrátil,“ sdělil Kubek.

psali jsme: Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Podobný případ jako centrum Aktip je přitom i pražský lékař Josef Hrušovský, který pod záštitou České lékařské komory uzdravuje za pomoci archandělů.

Téměř každý, kdo kdy MUDr. Hrušovského potkal, potvrzuje, že jde o charizmatickou osobnost. A očividně se mu daří, jak potvrzují jeho daňová přiznání a výpisy z účtů, jejichž kopie má securitymagazin.cz k dispozici.

Pacientka: Nestalo se nic

Jeho metodu takzvané kvantové homeopatie si vyzkoušela i Kamila Nová, jedna z bývalých Hrušovského pacientek. „Doktorovi jsem zaplatila tři a půl tisíce za dvě návštěvy. Šla jsem k němu s keloidní jizvou. Slíbil, že zmizí do dvou měsíců. Nestalo se nic,“ uvádí Nová.

Nová patří mezi nespokojené pacienty, kteří Hrušovského metody napadají. Na doktora si stěžovala u České lékařské komory (ČLK), kde je registrován. Právník komory uvedl, že informace o pracovišti doktora Hrušovského jsou v seznamu členů komory uvedeny „na základě rozhodnutí o registraci nestátního zdravotnického zařízení, které vydala příslušná městská část hlavního města Prahy“. Komora je prý v souladu se zákonem tímto rozhodnutím vázána.

Ohání se titulem MUDr.

Ne všichni pacienti jsou s prací Josefa Hrušovského nespokojeni. Jana Černá říká: „Doktor vyléčil – a ještě pořád dolaďuje – mého syna z astmatu. Vidím, jak nastává v mém životě slíbené království nebeské. Ten člověk neléčí – on uzdravuje!“

Je Hrušovský čaroděj? Doktor se prý neorientuje pouze v hmotném organismu, ale pracuje v mnohorozměrném energetickém systému pacienta skládajícím se z těla fyzického, éterického, astrálního a kauzálního. A v každém z nich může být energetický blok.

„Tím je chybná myšlenka, již v sobě člověk má,“ vysvětluje Hrušovský, jenž při léčbě svolává své „lékařské“ konzilium – anděly a archanděly. Ti pak člověka léčí, a to i díky malým granulím – speciálním homeopatikům, jež Hrušovský pacientům předepisuje. „Vyráběna jsou výhradně v zahraničí,“ prohlašuje doktor. Jde pouze o cukr, nicméně podle lékaře léčí duchovně.

Půl milionu měsíčně

Rukama dr. Hrušovského prošly za posledních několik let stovky, ne-li tisíce lidí, přičemž veškeré léčebné náklady jdou na jejich vrub. Například už před čtrnácti lety tak běžně Hrušovský ukládal do bank až půl milionu korun měsíčně v hotovosti.

Třeba 30. listopadu 2000 uložil půl milionu korun, 18. dubna 2003 to bylo 150 tisíc, 4. února 2005 do banky donesl 110 tisíc Kč, 16. února téhož roku 400 tisíc korun a tak dále. To potvrzují kopie výpisů z jeho účtu, které redakce získala.

psali jsme: Sebevražda nebo vražda? V ČR se téměř nedělají soudní pitvy

Ačkoli při komunikaci s pacienty používá doktor Hrušovský často křestní jméno Josef, to pravé, pod nímž je registrován u České lékařské komory (ČLK) a které uvádí rovněž v daňových přiznáních, zní Jozef. A titul MUDr. nosí oprávněně. V roce 1984 totiž absolvoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, a než zběhl k archandělům, pracoval v Nemocnici Na Homolce. Tehdy si ještě vedl zdravotní karty pacientů. Dnes již ne.

„Jak můžete založit kartu na práci s energiemi? Na rozdíl od klasických lékařů já lidi uzdravuji, protože poznám, že chybná informace, která působí potíže, vznikla třeba před dvěma sty lety. Duše si to pamatuje a žádá si vyčištění,“ vysvětluje.

„Vlídnější zacházení“

I jeho pacienti, stejně jako ti v Aktipu, nečekají. Objednáváni jsou na konkrétní časy, takže mají jen minimální šanci se potkat a povídat si. „Dbá se tam na zachování soukromí, což zdůvodňovali tím, že tam chodí slavné osobnosti. Dokonce prý jezdí i americké herečky a bojí se prozrazení,“ vypráví pacientka Ivana o centru Aktip, Hrušovského konkurenci, a dodává, že i ona sama cítila vlídnější zacházení právě proto, že je povoláním herečka.

„Potkala jsem tam ale několik napohled už velmi nemocných lidí. Dívat se jim do očí, to bylo pro mě nejtěžší a nikomu bych to nepřála,“ svěřila se.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku