Nejezděte do destinací s vysokým rizikem teroristických útoků a udělejte si „DROZD“

Nejezděte do destinací s vysokým rizikem teroristických útoků a udělejte si „DROZD“
13 / 06 / 2015, 10:00

Před letními dovolenými vydalo ministerstvo zahraničních věcí varování před cestami do některých zemí zmítaných válkami, nepokoji a teroristickými útoky. Mezi těmito zeměmi jsou i Čechy stále oblíbené destinace jako Egypt nebo Alžírsko. Před odjezdem do zahraničí navíc ministerstvo doporučuje udělat si tzv. DROZD.

Egypt jako skvělé místo pro dovolenou u moře nabízí většina cestovních kanceláří. Ačkoli je bezpečnostní situace v turistických letoviscích na pobřeží Rudého moře a na jižní Sinaji, jako například v oblíbených letoviscích na Hurghadě, Marsa Alam či Šarm aš-Šajchu, v současné době klidná, ministerstvo zahraničí před situací v Egyptě varuje. Podle ministerstva se má do Egypta s výjimkou právě rudomořských letovisek a významných staroegyptských památek cestovat pouze v odůvodněných případech  - například kvůli obchodu nebo studiu. Tento týden se ale i před turisticky exponovaným chrámem v Karnaku odpálil terorista a jen jako zázrakem se místní policii podařilo zabránit, aby to udělal přímo v chrámu plném lidí.

"V celém Egyptě je třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek a zcela se vyhýbat jakýmkoliv veřejným shromážděním. Občané cestující do Egypta by měli vést rovněž v patrnosti výročí významných událostí, které mohou být zneužity k násilným akcím. Jedná se především o tato data: 30. června, 1. července a 14. srpna.“

I pro milovníky plavání a potápění v Rudém moři platí, že si mají užívat pouze v rezortech a mimo ně vůbec nevycházet ani se neúčastnit výletů. Na sever Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba si mají nechat turisté vůbec zajít chuť.

Alžírsko sice není tak masová destinace, přesto láká řadu lidé včetně těch z České republiky. A to hlavně dobrodruhy, kteří chtějí objevovat turisticky méně „profláknuté“ místo. Alžír není o pyramidách, ale jsou tam významné památky z dob Féničanů, Kartaginců a Římanů. Nicméně ministerstvo varuje, že v Alžírsku přetrvávají nebezpečí a rizika spojená s individuální turistikou.

„Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto striktně nedoporučuje pohyb mimo městské aglomerace na severu země za účelem provozování individuální turistiky v neobydlených místech, které nejsou pod stálou kontrolou místních bezpečnostních složek. Do jižních oblastí cesty nedoporučujeme. Nabádáme ke zvýšené ostražitosti a dodržování  elementárních bezpečnostních pravidel i ve městech - nepohybovat se nikde sám bez průvodce.“

Na cestování jsou ale ještě nebezpečnější země, kde zvláště hrozí únosy, teroristické útoky nebo kde se přímo válčí. Mezi tyto země jednoznačně patří například Afghánistán, Pákistán, který proslavila jako nebezpečnou destinaci Hanča a Tonča – dívky dva roky vězněné teroristy, země, ve kterých páchají svá zvěrstva extrémisté z Islámského státu – tedy Irák a Sýrie nebo Libye, která je od svržení diktátora Muammara Kaddáfího zmítána krvavými nepokoji a chaosem.

Obecně ministerstvo doporučuje, aby si lidé před cestou do zahraničí udělali tzv. DROZD - Dobrovolnou registraci občanů České republiky při cestách do zahraničí. Vyplněním základních údajů o destinaci, kde se bude cestovatel nacházet, hotelech, kde se hodlá ubytovat, kontaktních údajů na své blízké a i na sebe, umožňuje ministerstvu poskytnout včasnou pomoc občanům v nouzi nebo v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém dokonce umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám a poskytování důležitých informací nebo varování před hrozícím nebezpečím v zemi, kde se nachází. Ministerstvo kvůli stále se zvyšujícím rizikům spojeným s cestováním udělalo i speciální instruktážní video - Štěstí přeje připraveným.

TOTO JSOU MÍSTA, KTERÝM SE RADĚJI VYHNĚTĚ NEBO PŘÍSNĚ DBEJTE POKYNŮ O POHYBU:

Afghánistán
Alžírsko
Čad
Egypt
Irák
Jemen
Jižní Súdán
Kamerun
Keňa
Konžská demokratická republika
Libye
Mali
Niger
Nigérie
Pákistán
Somálsko
Středoafrická republika
Súdán
Sýrie

Tagy článku