Nejhledanější terorista Evropy? Den po útoku Abdeslam zachycen na kamerách.

Nejhledanější terorista Evropy? Den po útoku Abdeslam zachycen na kamerách.
Autor fotografie: Francouzská televizní stanice BFM TV|Popisek: První snímky hledaného Salaha Abdeslama
12 / 01 / 2016, 08:15

Salaha Abdeslama policisté zastavili v sobotu v autě poblíž hranice s Belgií. Protože ale policisté neshledali nic podezřelého, nechali ho pokračovat v cestě.

Paříž 12. ledna (ČTK) - Francouzská televizní stanice BFM TV přinesla údajně první snímky hledaného Salaha Abdeslama, který je hlavním podezřelým v souvislosti s listopadovými útoky v Paříži. Snímky prý pořídily bezpečnostní kamery na čerpací stanici ve Francii 14. listopadu, tedy den po útocích, které si vyžádaly 130 mrtvých. Abdeslam je pravděpodobně jediným přímým účastníkem pařížských atentátů, kterému se stále daří unikat.

Francouzská policie vyhlásila pátrání po extrémně nebezpečném atentátníkovi

Na obrázcích, které televizní stanice zveřejnila na internetu, kráčí muž identifikovaný jako Abdeslam, má ruce v kapsách a vypadá uvolněně.

Má se za to, že Abdeslam zavolal 14. listopadu časně ráno z Paříže svým přátelům Mohammedu Amrimu a Hamzovi Attou, aby jej vyzvedli a odvezli do Belgie.

Belgie znemožnila dopadení nejhledanějšího islámského teroristy.

Podle BFM si trojice mužů cestou z Paříže do Bruselu udělala asi čtvrthodinovou zastávku na čerpací stanici nedaleko belgické hranice, kde je nafilmovala bezpečnostní kamera. V tu dobu prý už za sebou měli tři policejní kontroly. Policisté je ale nezadrželi, protože Salah Abdeslam v té době ještě s útoky nebyl spojován.

Skupinka se pak vydala na cestu a oba údajní komplici vysadili Abdeslama v bruselské čtvrti Laeken. Abdeslam navzdory mezinárodnímu zatykači policii nadále utíká. Amri i Attou byli následující den zadrženi v bruselské čtvrti Molenbeek. Jakýkoli podíl na teroristických útocích odmítají.

Tagy článku