Dva policisté zastavují kvůli dopravnímu přestupku automobil, ve kterém jede černošská aktivistka Deborah Chesimardová a dva její společníci. Tou dobou už po ní bylo vyhlášeno pátrání kvůli bankovní loupeži.
Rozpoutala se přestřelka, při níž byl jeden policista zabit a druhý zraněn. Deborah Chesimardová, členka radikální skupiny Černí panteři, byla odsouzena v roce 1977 za vraždu policisty. Soud s ní dodnes označují její příznivci za zmanipulovaný. V roce 1979 utekla z vězení na Kubu, kde dosud žije.
Deborah se narodila roku 1940 v Queensu (New York). Vyrůstala v Queensu a Washingtonu. Po několika útěcích z domova se o ni starala její teta, která ji později obhajovala při soudním procesu.
psali jsme: Šílený strýček Hubert: první a možná nejhorší masový vrah v Československu
Studovala historii a později o tom napsala ve své autobiografii: „Dlouho jsem neměla ani tušení, že ze si mě oficiální historikové dělají blázny. Když jsem vyrostla, začala jsem dějiny tvořit sama.“
Po ukončení školy se Deborah stala členkou aktivistické skupiny Černí Panteři a později ještě radikálnější Černé osvobozenecké armády, která vedla s americkou vládou otevřenou válku, přepadávala banky a vraždila policisty a drogové dealery.
Při přestřelce v New Jersey byla vážně zraněna do hrudi a obou rukou. Její hospitalizace provázela přísná bezpečnostní opatření, ale její léčbu označovali přívrženci na „podstandartní“. Podle svědků ji chtěla nechat vláda v nemocnici umřít. Deborah se však i přesto zotavila.
psali jsme: Spoutal policisty, ukradl jim zbraň i legitimaci. Jak vrah a útěkář Ladislav Winkelbauer přelstil eskortu
Byla odsouzena za vraždu i přesto, že se nepodařilo dokázat, že kulky, které zabily a zranily policisty, vypálila ona. V roce 1979 se podařilo Černé osvobozenecké armádě dostat Deborah z vězení v New Jersey. Během návštěv se jim podařilo dostat do věznice zbraně a dynamit a při akci vzali dozorce jako rukojmí.
Policie pátrala po uprchlé Deborah ze všech sil, všude visely plakáty s její podobiznou. Později vyšlo najevo, že se skrývala v Pittsburgu.
Později se Deborah objevila na Kubě, kde zřejmě dostala azyl. Stala se tak samozřejmě nadšenou obdivovatelkou Fidela Castra, kterého označila za „Největšího vůdce utlačovaných na planetě“. Napsala několik knih a USA se mnohokrát a marně pokoušely o její vydání.
Někdejší černošské aktivistce hlásící se k radikálnímu nacionalismu je nyní 65 let a FBI zdvojnásobila odměnu za její dopadení na dva miliony dolarů.
Máte informace nebo téma na článek? Napište: redakce@securitymedia.cz
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více
Autor: hop
Tagy