Nejhledanějším kmotra světa dona Semjona málem zastřelili v Praze U Holubů

Nejhledanějším kmotra světa dona Semjona málem zastřelili v Praze U Holubů
Popisek: Semjon Mogilevič
02 / 02 / 2018, 19:00

Semjon Mogilevič (1946), přezdívaný „Don Semjon“, je považován za „šéfa všech šéfů“ organizovaného zločinu a většiny syndikátů ruských mafií po světě. Obchoduje s drogami, jaderným materiálem a prostitucí.

FBI ho vede v seznamu nejhledanějších uprchlíků. Je považován za „nejnebezpečnějšího gangstera na světě“. Má na kontě řadu vražd svých nepřátel, ať už zastřelením či výbuchy bomb v autech.

psali jsme: Nejhledanější žena světa: USA zdvojnásobily odměnu na dopadení aktivistky Deborah Chesimardové

Přezdívá se mu také „Miliardový Don“ nebo „Mozek Don“ pro jeho obratnost v obchodech všeho druhu. Je spojován se zločineckou organizací Sluneční bratrstvo (Solncevskaja Bratva.) Tato skupina je považována za nejmocnější ruskou mafii. Vznikla v 80. letech, centrem jejich operací je Moskva. Název solncevská je spojen s počátky na moskevském sídlišti Solncevo. Jejím symbolem je slunce.

Don Semjon měl údajně kontakty mezi vlivnými politickými figurami Ruska a Ukrajiny, např. s Jurijem Lužkovem (dříve starostou Moskvy), bývalými šéfy ukrajinských bezpečnostních služeb, ukrajinským premiérem Olexandrem Turchynovem, který byl vyšetřován kvůli zničení složek, které se týkaly Semjona Mogileviče.

Narodil se v Kyjevě v židovské rodině. Na začátku 70. se účastnil drobných krádeží v zločinecké skupině v Moskvě. V 80. letech, v době masivní emigrace ruských Židů do Izraele, jim nabízel odkoupení jejich majetku a nemovitostí. Peníze však nevrátil a místo toho investoval do černého trhu.

V roce 1990, už jako milionář, se sám odstěhoval do Izraele. V té době investoval do mnoha legálních podniků, ale pod povrchem řídil nelegální síť zločinu, ilegální prodej zbraní, prostituci, pašování drog a praní špinavých peněz.

Po rozpadu Sovětského svazu se zaměřil na Evropu a zejména země, které se nově vymanily ze sféry jejího vlivu, například v Československu a České republice. Podle některých zdrojů měl prsty v kauze Lehké topné oleje. Kauza Lehké topné oleje (LTO) se u nás odehrávala mezi lety 1990 - 1996. Její podstatou byly nové zákony, podle kterých se komodita zdaňovala podle toho, jak byla nazvaná. (lehký topný olej nebo motorová nafta). Stát byl tehdy okraden o 60 miliard korun.

psali jsme: Sexbomba Jayne: Milovnici divokých večírků utrhl přívěs hlavu, když vjel její řidič pod přívěs traktoru

V roce 1991 se Semjon oženil se svou maďarskou družku Katalinou. Žil v Budapešti, investoval do mnoha maďarských společností, např. zbrojovky Army Co-Op, Mogilevič Inkombank (jednu z největších soukromých bank v Rusku), kopil desítky nočních podniků. Podle maďarských sdělovacích prostředků ovládl budapešťské podsvětí.

V květnu 1995 se Semjon objevil v Praze na oslavě narozenin v restauraci U Holubů. Na večírku měl být údajně zastřelen kvůli sporu o dluh pěti milionů dolarů. Večírek skončil razií české policie a 30 účastníků oslavy bylo vyhoštěno.Sám Semjon Mogilevič mezi zadrženými nebyl, údajně dostal echo od informátora z řad policie, podle jiné verze mělo jeho letadlo zpoždění.

Semjon pokračoval v praní špinavých peněz skrze banky jako InkomBank, Bank Menatep a Bank of New York. Získal významný podíl ve firmě Suchoj, velkém výrobci a dodavateli zbraní. Ovládá údajně mimo jiné plynárenskou společnost RosUkrEnergo.Na vrcholu „slávy“ pere Semjon peníze po miliardách dolarů.

Zadržen byl roku 2008 v Moskvě, oficiálně za daňové úniky. Po zaplacení kauce byl propuštěn. Od roku 2009 ho FBI uvádí mezi deseti nejhledanějšími zločinci světa. Dnes žije údajně v Moskvě a mezi jeho přátele patří prezident Putin.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.