Nejhorší obavy se potvrdily - ebola zmutovala. Bude se přenášet vzduchem?

Nejhorší obavy se potvrdily - ebola zmutovala. Bude se přenášet vzduchem?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
29 / 01 / 2015, 16:45

29.1.2015 / Vědci z francouzského Pasteurova institutu potvrdili, že virus tím, jak se šíří populací, postupně dále mutuje. Bude se nakonec přenášet vzduchem? Nikdo neví....
Zdroj: BBC NEWS

Ebolou se zatím nakazilo přibližně 22 tisíc lidí, především v západoafrických státech Guinea, Sierra Leone a Libérie. Podle oficiální statistiky doposud onemocnění podlehlo 8795 pacientů.

V článku ("Ebola: zkušební vakcína byla odeslána do Libérie"), který jsme zveřejnili před několika dny byli odborníci k účinnosti zkušební vakcíny spíše skeptičtí. Počet případů onemocnění Ebolou klesá, a proto může být obtížné zjistit, zda vakcína skutečně poskytuje řádnou ochranu proti viru.

Vědci z Pasteurova institutu analyzovali stovky vzorků krve od nakažených osob z Guineje. Zjistili, že virus od počátku vypuknutí epidemie zmutoval. Nyní se snaží vyzkoumat, zda jeho nová forma umožňuje účinnější přenos z člověka na člověka.

"Víme, že se virus rapidně mění," uvedl doktor Sukuntabhai. "To je důležité pro diagnózu i léčbu. Potřebujeme vědět, jak se virus vyvíjí, abychom drželi krok s naším nepřítelem," dodal a současně varoval "že někteří lidé trpící novou formou viru nemusejí mít typické příznaky eboly. Nevědomky se pak stávají přenašeči smrtícího onemocnění".   

V souvislosti s nebezpečím nákazy virem eboly doporučujeme článek "Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli" z října loňského roku.

Psali jsme také:

Katastrofa, kterou je pro svět Islámský stát, bude zničena ještě větší katastrofou?

Objektivní a krátké zprávy o ebole

USA proti ebole. Ještě větší katastrofa než jsme čekali!

Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí

Zranitelnost západního světa odhalila ebola

Další podezření na ebolu v ČR

Drama na palubě amerického letadla

EBOLA: první případ v Česku? NE

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace