Nejhorší sériový vrah v českých dějinách: Zapomenutý travestita jménem Roháč, který zabil 59 lidí

Nejhorší sériový vrah v českých dějinách: Zapomenutý travestita jménem Roháč, který zabil 59 lidí
Popisek: Martin Roháč
23 / 05 / 2018, 18:30

Je 17. února 1571. Katovi pomocníci přivádějí na popraviště ve Velké Bíteši (u Brna) zdejšího rodáka loupežníka Martina Roháče. Kat ho vplete do kola, které mu zpřeráží všechny údy.

Roháč stál v čele bandy, která zabila 59 lidí. Bývá označován za nejhoršího českého sériového vraha všech dob. Při troše štěstí se mohl stát českým Jánošíkem nebo Robinem Hoodem, ale osud tomu chtěl, aby byl postaven na opačnou stranu barikády.

psali jsme: Případ Bishop: Tajný agent, který kromě psa umlátil kladivem svou rodinu. Když pálil těla, vznikl obrovský lesní požár. Pak ujel na kanoi

Podobně jako takřka všichni loupežníci byl Roháč původně voják. Bojoval s Turky za císaře Maxmiliána II. Habsburského (1527–1576). Po propuštění z armády pokračoval v tom, co jediné uměl. Dal dohromady skupiny bývalých vojáků a začal přepadávat pocestné a vesničany.

Poprava Martina Roháče

Poprava Martina Roháče

 

Když dojde zisk z minulé loupeže, přepadává dál. Přepadené vraždí, protože se drží hesla „Nejlepší svědek je mrtvý svědek“. S kumpány si často oblékají šaty svých obětí. Má to výhodu, že když je potká v lese nějaký pocestný, považuje je za skupinu kupců, kteří míří za obchodem.

psali jsme: Herr Doktor: Zabil v New Yorku osm lidí z humanitárních důvodů. Utekl z blázince v převleku za kuchaře

Jejich rajónem je hlavně jižní Morava. Někoho zabijí u Bratislavy, dalšího v Uherském Hradišti, Uherském Brodě, v Bánově, Velkých Bílovicích. V Hustopečích u Brna sprovodí ze světa tři muže během jediného dne.

Za několik let se loupežnická skupina rozpadá, když nabydou někteří její členové dojmu, že už si nahrabali dost. Zůstává jen tvrdé jádro: šéf bandy Martin Roháč, Mikuláš Miča z Předklášteří a řezník Jan Čech.

psali jsme: Mámin mazánek Sváťa Štěpánek: Zapomenutý sériový vrah, který nenáviděl ženy: „A o mamince už něco víte? Ne? Však se s ní brzy shledáte!“

Roku 1571 spadne klec. Četníci dopadnou a zatknou Míču, a pak si jdou pro Roháče najisto. Rozsudek nad ním soudce vynese 7. února 1571, popraven je o deset dní později.

Jako druzí se v žebříčku sériových vrahů umístili manželé Stodolovi, kteří v letech 2001 – 3 zabili prokazatelně osm lidí.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace