Nejhorší střelba v historii USA si v Orlandu vyžádala 50 mrtvých

Nejhorší střelba v historii USA si v Orlandu vyžádala 50 mrtvých
Autor fotografie: YouTube/screenshot
12 / 06 / 2016, 18:30

Orlando (ČTK) - "Ozbrojený útok na gay noční klub ve městě Orlando v americkém státě Florida, při kterém bylo přes 100 lidí zabito nebo zraněno, provedl bojovník Islámského státu," uvedla agentura Amak.

21:15 / Kolem odpovědnosti IS ale stále panuje nejistota. Floridský senátor Bill Nelson uvedl, že odpovědnost Islámského státu ještě nebyla potvrzena. Demokratický kongresman Adam Schiff dnes odpoledne naopak řekl, že útočník stoupencem Islámského státu byl. Televizní stanice NBC News pak na twitteru uvedla, že před střelbou volal na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost vůdci islamistů abú Bakru Bagdádímu.

Americký prezident Barack Obama řekl, že policie zatím nezná přesný motiv střelce.

18:30 / Novou bilanci dnes zveřejnil starosta Orlanda Buddy Dyer. Jde o střelbu s největším počtem obětí v historii Spojených států, uvedl místní policejní velitel John Mina. Mnoho zraněných je v kritickém stavu a počet obětí se tak ještě může zvýšit. Podle FBI zatím není jasné, zda byla střelba zločinem z nenávisti, teroristickým útokem či násilným činem. Policie případ zřejmě přehodnotí jako teroristický útok, dailymail.co.uk. 

Útočníkem byl Omar Mateen, 29 letý americký občan afghánského původu z Port St. Lucie na Floridě. Podle americké CBS News má vazby na radikální islámisty. 

Policie připouští, že motivem střelcova činu může být islamismus a loajalita k organizaci Islámský stát (IS). Ten zveřejnil na Twitteru Mateenovu fotografii s tím, že americký muslim se k IS hlásí. To potvrdil i kongresman Adam Schiff s odvoláním na informace bezpečnostních složek. 

 

"Všude je krev," popsal na tiskové konferenci starosta Dyer situaci v klubu. Vzhledem k rozsahu tragédie starosta požádal guvernéra Floridy o vyhlášení výjimečného stavu. Pro místní obyvatele byla zřízena krizová linka, kam mohou volat v případě, že mají strach o své blízké. FBI rovněž požádala svědky, zejména ty, kteří v gay klubu byli ještě před střelbou, aby se přihlásili vyšetřovatelům.

Bezpečnostní představitelé zatím střelce neidentifikovali, podle médií jde ale o devětadvacetiletého Omara Mateena, který se narodil na Floridě, jeho rodiče ale pocházejí z Afghánistánu.

"Omlouváme se za celý tento incident. Netušili jsme, co má v úmyslu, jsme v šoku stejně jako celá země," citovala televizní stanice NBC otce útočníka. Podle něj střelba nemá nic společného s náboženstvím. Jak otec Omara dodal, jeho syn "se velmi rozhněval, když před pár měsíci viděl, jak se dva muži v Miami líbají".

Policie po ukončení zásahu proti střelci nejprve informovala o 20 mrtvých. Prudký nárůst obětí šokoval novináře na brífinku i představitele místní správy.

Střelec v klubu několik hodin držel skupinu rukojmích. Policie ho následně zlikvidovala a objevila u něj pistoli a útočnou pušku. Při zásahu utrpěl jeden z policistů zranění v obličeji, poté co ho pachatel zasáhl do kevlarové helmy. Před klubem policisté objevili střelcovu dodávku.

Těla některých obětí střelby se stále nacházejí v klubu, policie je z místa postupně odnáší, identifikuje je a informuje pozůstalé. Podle chirurga Michaela Cheathama nemocnice vítá kohokoli, kdo se rozhodne darovat krev. Většina zraněných je v kritickém stavu. Cheatham proto vyjádřil obavy, že by se počet obětí mohl ještě zvýšit.

Ke prvním výstřelům došlo kolem druhé hodiny ráno místního času (8:00 SELČ). Střelec se tehdy střetl nejspíš se členem ochranky. Podle AP se tehdy v klubu nacházelo asi 300 lidí, BBC informovala o více než stovce návštěvníků. Následně se muž vrátil dovnitř do klubu a zajal rukojmí, řekl policejní velitel John Mina. Okolo páté hodiny v klubu zasáhly speciální jednotky a rukojmí osvobodily. Podle Miny mohla být krvavá bilance ještě vyšší, ale příslušníkům speciálních jednotek se před střelcem podařilo zachránit z klubu nejméně 30 lidí.

Tagy článku