Nejistota kolem dalšího působení ředitele BIS - doufám, že bude Koudelka pokračovat, říká poslanec Králíček

Nejistota kolem dalšího působení ředitele BIS - doufám, že bude Koudelka pokračovat, říká poslanec Králíček
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Budova BIS ve Stodůlkách
23 / 07 / 2021, 12:00

„Doufám, že bude vládou pověřen na pozici ředitele pokračovat i nadále za standardních podmínek,“ odpovídá místopředseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Robert Králíček z vládního hnutí ANO na diskutovanou otázku, zda bude ve funkci ředitele BIS pokračovat dosavadní ředitel Michal Koudelka. Měsíc před vypršením jeho stávajícího mandátu přesto definitivní slovo nepadlo.

Michal Koudelka je ředitelem BIS od 15. srpna 2016, kdy vystřídal ve funkci svého předchůdce Jiřího Langa. Jmenován byl vládou Bohuslava Sobotky. Nejistotu ohledně jeho dalšího působení v čele tajné služby, nebo jména jeho nástupce kritizují opoziční poslanci. Poslanec bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) hovoří o nestandardní a nedůstojné situaci, která škodí jak stávajícímu řediteli, tak celé BIS, a otálením s prodloužením jeho mandátu podle jeho názoru ohrožuje premiér Babiš, resp. vláda bezpečnost země.

Ředitel Koudelka, držitel Tenetovy ceny za zahraniční spolupráci (ocenění americké CIA), má dlouhodobou podporu ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN, ale také vládního hnutí ANO. Vláda Andreje Babiše jej opakovaně navrhovala na povýšení do generálské hodnosti, ale návrhu dosud nikdy prezident Zeman nevyhověl, a v rozhovoru pro MF Dnes v říjnu 2020 dokonce řekl, že by měl být ředitel BIS odvolán.

Prezident kritizuje BIS za její údajné ignorování hrozeb islámského terorismu. Hlavním důvodem prezidentovy nespokojenosti je však nepochybně opakované varování BIS před hrozbami, které představují pro zájmy ČR aktivity a zájmy Ruska a Číny. Připomenout lze kauzy novičok, Huawei, prezidentův zájem o seznam ruských agentů nebo Vrbětice.

Na Zemanovu kritiku odpověděl obratem v říjnu 2020 premiér Babiš tím, že má odlišný názor a že Michal Koudelka "dělá svou práci dobře." Důvěru a podporu řediteli BIS pravidelně vyjadřují také poslanci hnutí ANO, členové výboru pro bezpečnost, mezi nimi Robert Králíček, od roku 2017 člen a od roku 2018 místopředseda Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Obsazení funkce ředitele BIS se s ohledem na postoj prezidenta republiky stalo politickým tématem. Kriticky vůči Koudelkovi vystupuje SPD. Poslanec Radovan Vích v této souvislosti mluví o potřebě rotace lidí ve vrcholných funkcích, a další pokračování současného ředitele nemá za přínosné.

Zdroj: ČRo

Tagy článku