Nejlepší obrana je útok, podle Rusů se u zničeného konvoje OSN pohyboval americký dron

Nejlepší obrana je útok, podle Rusů se u zničeného konvoje OSN pohyboval americký dron
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ilustrační foto MQ-9 a MQ-1
23 / 09 / 2016, 14:00

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dron koalice vedené USA byl zachycen v blízkosti humanitárního konvoje, když byl napaden poblíž Aleppa. Podle ruské armády se jednalo o bezpilotní letoun Predator.

" K večeru 19. září letěl v této konkrétní oblasti dron patřící mezinárodní koalici, který vzlétl z letecké základny Incirlik v Turecku, ve výšce 3 600 metrů a rychlostí okolo 200 kilometrů za hodinu," řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konashenkov.

" Objekt byl v oblasti u města Urm Al-Kubra, kde se konvoj nacházel několik minut před tím, než se dostal do palby," dodal Konashenkov. "Místo opustil asi po 30 minutách."

Tiskový mluvčí dále upozornil, že Rusové ale nehodlají dělat nepodložené obvinění. Přesto ale v prohlášení ruské strany zazněl komentář upozorňující na skutečnost, že tento typ dronu není určený jen pro pozorování, ale je samozřejmě schopen navádět palbu.

" Jen majitelé vědí, co přesně dron dělal v této oblasti v tento čas," dodal.

Moskva tvrdí, že poskytla veškeré údaje které má k dispozici ohledně útoku na konvoj, který vezl pomoc do oblastí kontrolovaných povstalci v Aleppu, řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na zasedání Rady bezpečnosti OSN ve středu.

"Byla to další nepřijatelná provokace - ostřelování humanitárního konvoje poblíž Aleppa ," řekl Lavrov. " Jsem přesvědčen, že takové shody okolností vyžadují seriózní analýzu a vyšetřování."

Dne 19. září byl humanitární konvoj sestávající se z 31 nákladních automobilů napaden, když mířil do Aleppa. Podle Červeného kříže zemřelo 20 civilistů a jeden humanitární pracovník. První zprávy hovořily, že konvoj byl terčem náletu. Později OSN řeklo, že vše, co může potvrdit je, že konvoj byl napaden.

V úterý ruské ministerstvo obrany zopakovalo, že ani oni, ani syrská armáda neprovedli nálet na humanitární konvoj.

Zdroj: RT

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.