Nejméně šest mrtvých jordánských vojáků při sebevražedném útoku

Nejméně šest mrtvých jordánských vojáků při sebevražedném útoku
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: sebevražedný útok
21 / 06 / 2016, 20:00

Král Abdalláh II. slíbil odplatu a udeřit na pachatele atentátu se ,,železnou pěstí".

V úterý spáchal neznámý sebevražedný atentátník útok na vojenské stanoviště blízko syrského uprchlického tábora. Při něm zemřelo nejméně šest jordánských vojáků a dalších čtrnáct lidí utrpělo zranění. V místě zvaném Rukban, které se nachází v severovýchodním Jordánsku, podstupují stovky uprchlíků kontroly, jestli nejsou napojeny na Islámský stát.

Útok mířil na vojenské stanoviště, blízko něhož se nachází i syrský uprchlický tábor. Podle dostupných zpráv měl projet sebevražedný atentátník skrz palbu vojáků a dostat se až na stanoviště, kde v ten moment hlídkovali vojáci. Pak došlo k mohutné explozi, která po sobě zanechala mrtvé a zraněné. Oblast byla bezprostředně po útoku vyhlášena uzavřenou vojenskou zónou.

Zatím se k atentátu nikdo nepřihlásil, ale Jordánsko se domnívá, že za ním stojí Islámský stát jako již několikrát v minulosti. Král Abdalláh II., který se osobně angažuje v tažení proti IS, útok odsoudil a prohlásil, že i přes oběti přispěje ještě k většímu odhodlání bojovat s mezinárodním terorismem.

Právě jordánský král již v únoru varoval před tím, že v oblasti Rukbanu mohou být lidé napojeni na IS, a proto je nutné aby uprchlíci, kteří se nacházejí v prozatimním uprchlickém táboře, procházeli důkladnými kontrolami. V současné době je umístěno asi 50 000 uprchlíků v Rukbanu a okolí, kteří čekají na to, až po kontrole dostanou oficiální svolení se přesunout do Jordánska.

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku