Nejnovější noční můra Západu? Libyjské Syrte se stalo kolonií islámského státu

Nejnovější noční můra Západu? Libyjské Syrte se stalo kolonií islámského státu
Autor fotografie: Dabiq
13 / 12 / 2015, 10:30

Reportér listu New York Times se vrátil z Libye: "Jsem šokovaný a znepokojený, jak významný vliv tu má islámský stát."

Mezitím, co se pozornost světových médií a politiků zaměřuje na aktivity IS v Sýrii a Iráku, rusko- turecký konflikt i bombardování pozic bojovníků islámského státu, vliv teroristické skupiny v Libyi roste raketovým tempem. ISIS totiž v severoafrickém státě buduje svoji "záložní pevnost", druhé hlavní město. Tím je libyjské Syrte na pobřeží Středozemního moře. 

Už v únoru jsme psali, že "Islámští radikálové plánují převzetí moci v Libyi a dostat se do Evropy jako imigranti. To vyplývá z korespondence příznivců IS. Evropa zaspala a zapomněla na nebezpečí, které má doslova za humny."

Tisíce Tunisanů se přidali k islámistům

Reportér listu New York Times David Kirkpatrick, který se vrátil z Libye, uvedl ve čtvrtek v rozhlasovém pořadu moderátora Hugha Hewitta: "Jsem znepokojený, jak významný vliv tu má islámský stát. Musím říct, že jsem byl osobně šokován a zděšen tím, co jsem zažil při poslední návštěvě. Když jsem byl naposledy v Syrte na začátku tohoto roku v únoru a březnu, vypadalo to spíš jako banda místních bojovníků, kteří právě vytáhli vlajky islámského státu, aby si sami sobě připadali důležitě. Když jsem se tam teď vrátil, zjistil jsem, že nejen, že rozšířili svůj vliv v celé oblasti, ale celé město se stalo jakousi kolonií IS spravovanou islámisty přímo z Rakky." 

IS vysílá do Libye svoje "vlastní správce, mnozí z nich jsou z oblasti Perského zálivu, stejně jako vojenští velitelé, často jsou to Iráčané a bývalí důstojníci v armádě Saddáma Husajna, kteří zajišťují i nábor zahraničních bojovníků z celého regionu," uvedl Kirkpatrick.

Džihádisté plánují, že zaplaví severoafrický stát svými bojovníky ze Sýrie a Iráku, kteří se potom jako migranti dostanou přes Středozemní moře především do Itálie.

Podle něj je Libye zkrachovalý stát plný měst, které ovládly a řídí místní milice, bojující mezi sebou o moc a peníze, s víceméně nejasným ideologickým podtextem. A do tohoto chaosu přichází islámský stát, který rozšiřuje svoji "říši" a sní o vybudování chalífátu. Dostává pod svoji plnou a výhradní kontrolu oblasti až do vzdálenosti 300 kilometrů od pobřeží. Záměr IS je jasný - vybudováním základny v Libyi se posune zase blíž k Západu a Kirkpatrick upozornil, že Syrte je vzdáleno "pouhých" 600 kilometrů od Sicílie.

Pokud se IS dostane v Sýrii do problémů, přesune svoji hlavní základnu právě do Syrte, což by mohlo znamenat bezpečnostní problém pro západní státy. Libye sousedí se "slabými" státy, které nejsou příliš "úspěšné" a asi není možné počítat s tím, že by mohly zahájit jakoukoliv vojenskou intervenci v Libyi. Také není možné počítat s tím, že by umožnily západní koalici vybudovat na svém území vojenské základny. Největším a nejsilnějším státem v oblasti je bezesporu Egypt, ale ani ten není schopen vyřešit vlastní problémy s islámským radikalismem.

Podle Kirkaptricka je situace v Libyi nepřehledná a v zemi panuje chaos, kdy mezi sebou bojují různé kmeny a militantní skupiny, a žádná z nich si nepřeje, aby "přes jejich území pochodovali američtí vojáci."

Z Tuniska odešlo přes jedinou noc 33 lidí do Libye - vláda chce vybudovat na hranicích příkop a val

List The Times upozornil už minulý měsíc, že v Syrtě vybudoval islámský stát svoje další hlavní město, jediné mimo území dosud ovládaná islamisty v Sýrii a Iráku.

O čem jsme neměli vědět: Odsouzený islámský terorista se snažil dostat do Evropy mezi imigranty.

Další deník, The Wall Street Journal, upozornil na narůstající aktivity IS v Syrte a uvedl, že islámističtí vůdci v Libyi prohlašují, že "Syrte nebude méně než Rakka".  

Špatné zprávy z Libye - islámisté obsadili elektrárnu v Sirte

 

Tagy článku

-->