Nejnovější průzkum UITP a Axis ukazuje úroveň videodohledu ve veřejné dopravě. Cestující si kamery přejí
Zpráva Mezinárodního svazu veřejné dopravy (UITP) poukazuje na skutečnost, že se mezi lety 2015 a 2018 podstatně zvýšil počet instalovaných kamer v dopravních podnicích na celém světě a pokračuje digitalizace i propojování kamerových systémů. Trend potvrzuje i český specialista na veřejnou dopravu Libor Hinčica.
Mezinárodní svaz veřejné dopravy (UITP) provedl v roce 2018 a předtím v roce 2015 ve spolupráci se společností Axis Communications průzkum mezi vybranými členskými organizacemi působícími ve veřejné dopravě. Cílem bylo získat přesnější data o tom, jak se v této oblasti využívá kamerový videodohled a jaký trend byl patrný mezi lety 2015 a 2018. Průzkumu se zúčastnilo 61 respondentů z celého světa, z nichž většina jsou velké městské dopravní podniky. Největší z respondentů spravuje videodohledový systém s 25 000 kamerami.
Mezi klíčová zjištění průzkumu patří tato:
- průměrný počet kamer instalovaných v systému jedné dotazované organizace vzrostl mezi roky 2015 a 2018 o téměř 70 % z 2900 kamer na 4900 kamer,
- je jasně patrný trend přechodu z analogových systémů na digitální. 82 % organizací má nyní ve svém kamerovém systému digitální komponenty,
- stále více podniků sdílí kamerový systém s dalšími stranami, například s městskými dohledovými centry (nárůst z 10 % v roce 2015 na 22 % v roce 2018), s hasičskými organizacemi (ze 4 % na 28 %) a s regionálními či národními bezpečnostními centry (z 5 % na 12 %)
- podpora veřejnosti pro videodohled ve veřejné dopravě vzrostla ze 65 % v roce 2015 na 73 % v roce 2018. Je to důsledek toho, že cestující vnímají bezpečnostní přínos kamer jako důležitější než ohrožení osobního soukromí.
„Trendy vysledované v průzkumu lze vztáhnout také na Českou republiku a můžeme je pozorovat přímo ve vozech hromadné dopravy,“ potvrzuje specialista Libor Hinčica z časopisu Československý Dopravák. „Především městští dopravci dnes nová vozidla standardně požadují výhradně s kamerovým systémem, kamery se dodatečně instalují i do starších vozů. Výraznému rozšíření kamer v prostředcích MHD v posledních letech pomohlo především vyřešení problematiky ukládání záznamů.“
Mezinárodní svaz veřejné dopravy má 1400 členů z 96 zemí, z České republiky například Dopravní podnik hl. m. Prahy a Dopravní podnik města Brna. Podrobnější výsledky průzkumu najdete zde.
O společnosti Axis Communications
Společnost Axis je tvůrcem síťových řešení, která umožňují zvyšovat úroveň zabezpečení, přinášejí nové způsoby podnikání a vytvářejí tak chytřejší a bezpečnější svět. Jako přední světový hráč v oblasti síťového videa nabízí Axis produkty a služby v oblasti videodohledu a videoanalýzy, řízení přístupu a audiosystémů. V současnosti má Axis přes 3 000 zaměstnanců ve více než 50 zemích a při poskytování řešení zákazníkům spolupracuje s partnery z celého světa. Axis je společnost založená v roce 1984 se sídlem ve Švédsku. Je zalistována na burze NASDAQ Stockholm pod značkou AXIS.
Další informace o společnosti Axis naleznete na webu www.axis.com.
Tagy článku