Nejstarší přeživší z bitevní lodi USS Arizona zemřel ve věku 100 let

Nejstarší přeživší z bitevní lodi USS Arizona zemřel ve věku 100 let
Autor: US Navy|Popisek: USS Arizona
08 / 02 / 2015, 23:15

Joe Langdell pracoval jako účetní v Bostonu, když se rozhodl vstoupit do námořnictva a dát se na moře. To bylo v roce 1940 a Amerika byla každým dnem blíž válce, který zuřila v Evropě.

Joe LangdellDíky svému titulu z univerzity získal místo ve výcviku důstojníků a v březnu 1941 se dostal na svou první loď, USS Arizona, která byla umístěna v Pearl Harbor na Havaji.

7. prosince téhož roku zákeřně zaútočilo japonské námořnictvo na základnu v Pearl Harboru. Šest japonských letadlových lodí vyslalo dvě vlny letadel (celkem 353 strojů) na lodě nahromaděné v přístavu. Z osmi bitevních lodí byla potopena právě USS Arizona a jako druhá šla ke dnu USS Oklahoma. Zemřelo celkem 2402 mužů a 1282 jich bylo zraněno.

Následující den vyhlásily USA válku Japonsku a vstoupily do války.

Z posádky USS Arizona přežil Langdell a dalších 334 mužů. 1177 jich ale na palubě potopeného kolosu zůstalo. Langdell byl v době útoku v důstojnických kasárnách a to mu patrně zachránilo život. Langdell byl probuzen útokem japonských bombardérů a ihned se vrhnul zachraňovat životy svých spolubojovníků.

U Navy sloužil celou válku, po jejím skončení se nejprve krátce vrátil do Bostonu a pak se přestěhoval i se ženou do Yuba City v Kalifornii.

Joe Langdell zemřel ve věku 100 let ve středu 4. 2. 2014. Jeho ostatky budou pohřbeny do vraku USS Arizona, na což měli právo všichni, co přežili útok na loď. 32 námořníků tohoto využilo a byli pohřbeni poblíž dělové věže číslo 4 na USS Arizona.

Bitevní loď USS Arizona (BB-39) byla spuštěna na vodu v roce 1915 a stála americké daňové poplatníky 16 milionů dolarů. Maximální výtlak činil 32 429 tun a byla vyzbrojena dvanácti hlavními děly ráže 356mm. 

Zdroj: USA Today, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace