Nejstarší živočich na světě se podle všeho narodil okolo roku 1620

Nejstarší živočich na světě se podle všeho narodil okolo roku 1620
Autor: By NOAA Photo Library (expl9984) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons|Popisek: Žralok grónský
13 / 08 / 2016, 01:00

Žraloci grónští jsou nyní nejdéle žijícími obratlovci na Zemi, tvrdí vědci. Výzkumníci použili radiokarbonové datování k určení stáří 28 zvířat, a odhaduje se, že jedna samice byla stará asi 400 let.

Tým zjistil, že žraloci rostou jen 1 cm za rok a dosahují pohlavní dospělosti až zhruba ve věku 150 let. Zpráva byla publikována v časopise Science.

Hlavní autor Julius Nielsen, mořský biolog z univerzity v Kodani, řekl: "Očekávali jsme, že jsme se zabývali neobvyklým zvířetem, ale myslím, že každý, kdo se na tomto výzkumu podílel byl velmi překvapen, jak jsou žraloci staří ".

Bývalým rekordmanem obratlovců byla velryba grónská, kde se věk odhaduje na 211 let.

Žralok grónský může dorůst až 5 metrů délky a pohybuje se ve vodách severního Atlantiku. Vzhledem k jeho pomalému růstu, tu byla myšlenka o jejich dlouhověkosti. Až doteď ale bylo složité určit jejich stáří. U některých ryb, jsou vědci jsou schopni zkoumat stáří díky kostem v uchu. Žraloci jsou na určení stáří těžší, ale u některých druhů, jako je například velký bílý, se ukládá vápník v kostech a může být použit k výpočtu stáří.

"Ale grónský žralok je velmi, velmi měkký žralok. - Nemá žádné tvrdé části těla, kde by byly růstové vrsty. Takže se věřilo, že nemůže být věk určen," řekl Nielsen BBC.

Nicméně tým našel chytrý způsob, jak určit věk - pomocí oční čočky. 

"Oční čočka grónského žraloka se skládá ze specializovaného materiálu - a obsahuje proteiny, které jsou metabolicky inertní," vysvětluje Neilson. "Což znamená, že proteiny, které byly syntetizovány v těle, se neobnovují. Takže můžeme izolovat tkáň, která vznikla, když byl žralok mládě, a použít radiokarbonové datování."

28 žraloků, které vědci zkoumali byli většinou samice a nejméně 8 z nich se dožilo věku více než 200 let. Nejstarší ze zkoumaných zvířat mohlo žít podle Nielsena až 400 let, ale vzhledem k nedokonalosti metody mohlo být zvířeti stejně 272 let, jako 512.

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace