Nejdůležitějším momentem války byla ruská intervence, uvedl Asad

Nejdůležitějším momentem války byla ruská intervence, uvedl Asad
Popisek: Ilustrační foto
02 / 12 / 2015, 08:30

Damašek/Praha (ČTK) - Nejdůležitějším momentem posledního vývoje občanské války v Sýrii byla ruská intervence. V rozhovoru s Českou televizí to uvedl syrský prezident Bašár Asad.

Při interview obhajoval své kroky během téměř pět let trvající války a ocenil to, že Česká republika jako jedna z mála zemí ponechala v Damašku fungující ambasádu.

"Krev v Sýrii prolévají teroristé a úkolem vlády je zachránit životy tím, že zničí teroristy. Naším úkolem je zachránit život. Když při tom teče krev, je to na obranu naší vlasti. Nasazujete armádu, abyste chránili svou vlast," řekl hned na úvod rozhovoru Asad.

Tajná zpráva z Pentagonu: USA a spojenci skrytě podporují IS proti syrskému prezidentovi

To, že v zemi během války zemřelo již více než 250.000 tisíc lidí je podle něj výsledkem toho, že v zemi působí množství "teroristů podporovaných regionálními mocnostmi a Západem". Za zásadní Bašár Asad považuje zapojení Ruska do bombardování radikálů v Sýrii, Moskva letecké údery zahájila letos 30. září. "Rusové berou boj proti terorismu velmi vážně a existuje spolupráce mezi nimi a syrskou armádou," uvedl syrský vůdce, který loni ve volbách získal již třetí sedmiletý mandát. Syrská opozice a jejich spojenci ale hlasování označili za frašku.

Ruský premiér: "V Sýrii chráníme pouze svoje zájmy a chceme porazit IS"

Zatímco Moskva se syrským režimem spolupracuje, Spojené státy, které jsou v čele spojenců podnikajících již více než rok nálety v Sýrii, nikoli. Podle Asada jejich úsilí nepřináší výsledky. "Od začátku té koalice se Islámský stát rozrostl a počet jeho rekrutů z celého světa se zvýšil, zatímco počínaje účastí Rusů v tom samém takzvaném boji proti terorismu jsou IS, An-Nusra a další teroristické skupiny na ústupu. Taková je skutečnost, fakt vypovídají jasně," prohlásil Asad. "Nemůžete zničit terorismus ze vzduchu, to je téměř nemožné. Jak dlouho se o to Američané snaží v Afghánistánu? Déle než 12 nebo 13 let. Dosáhli něčeho? Ničeho. Takže potřebujete spolupráci zevnitř té země, jakoukoli sílu. A hlavní silou v Sýrii je syrská armáda a samozřejmě vláda," dodal.

Sestřelení ruské stíhačky mělo zakrýt nelegální obchod Turecka s ropou od islámistů, tvrdí Putin

Kdy bude v jeho zemi mír? Podle Asada tehdy, až země jako Francie, Velká Británie, Saúdská Arábie, Katar a některé další státy přestanou podporovat teroristy, za něž režim v Damašku považuje všechny protivládní ozbrojené skupiny. "Za několik měsíců, když s tím přestanou. Jestli ne, my i tak nakonec zvítězíme. Ale kdy to bude, na to je těžké odpovědět," prohlásil prezident. Je prý ale optimistický. "Jinak bychom nebojovali," dodal.

Členské státy Severoatlantické aliance údajně tolerují teroristům z organizace islámský stát pašování ropy, kterým teroristé vydělávají asi 3 miliony dolarů denně.

Proč americká armáda nebombarduje výcvikové tábory IS? Kdo zkresluje údaje o IS?

Syrský prezident rovněž zmínil, že si umí představit podpis dohody o syrském příměří v Praze. O této možnosti hovořil už v září český prezident Miloš Zeman. Prohlásil tehdy, že syrská vláda a představitelé opozice, kteří vyjednávají o příměří, mají zájem podepsat závěrečnou deklaraci v Praze a začali tomu už prý říkat pražská deklarace.

Na dotaz ČT, zda by se dohoda mohla podepsat nikoli ve Vídni a Ženevě, kde se konají rozhovory, ale právě v Praze, Asad odpověděl: "Samozřejmě, když se zeptáte Syřanů, řeknou vám, že nechtějí mírovou konferenci ve Francii, protože Francie podporuje terorismus a válku, ne mír. Když se zmiňujete o Praze, to by bylo všeobecně přijato kvůli vyváženému postoji vaší země."

Syrský prezident rovněž ocenil, že ČR ponechala v Damašku jako jedna z mála zemí otevřenou ambasádu, která nyní zastupuje i zájmy jiných států, například USA. Během krize podle Asada většina evropských zemí přijala západní propagandu ohledně toho, co se v Sýrii děje. Praha si ale ve vztahu s Damaškem zachovala rovnováhu. "To neznamená, že podporujete syrskou vládu nebo syrského prezidenta. Znamená to, že hrajete roli, kterou by každá vláda měla hrát. Udržovat vztahy i s protivníky," uvedl Asad s tím, že v postupu českých představitelů je něco státnického, co je pro Damašek velmi důležité.

Pokud jde o nedávné sestřelení ruského letounu Turky, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle něj "ztratil nervy jen proto, že ruská intervence změnila poměr sil". "Selhání Erdogana v Sýrii, selhání jeho teroristických skupin znamená konec jeho politické kariéry. Chtěl udělat cokoli, aby překazil jakýkoliv úspěch - proto udělal, co udělal. Ale nemyslím, že to změní poměr sil. Válka proti terorismu pokračuje," dodal.

Video: Ruské bombardéry se zaměřují na cisterny ISIS s ropou

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace