Největší justiční zločin u nás již jako film: Režisér Jan Hřebejk natočil příběh Romana Ševčíka a vyzývá k veřejné sbírce

Největší justiční zločin u nás již jako film: Režisér Jan Hřebejk natočil příběh Romana Ševčíka a vyzývá k veřejné sbírce
27 / 06 / 2019, 17:00

Roman Ševčík (49), kterému česká policie a soudy zdevastovaly život, žije po propuštění na svobodu v Blansku a snaží se zapojit do běžného života. V kriminále a léčebně strávil 30 let za dvě vraždy, spáchal někdo jiný.

Nyní o něm natočil film respektovaný režisér Jan Hřebejk, film bude premiérově promítán na festivalu v Karlových Varech, který začíná zítra (28. 6. - 6.7.). Jan Hřebejk (filmy Pelíšky, Musíme si pomáhat, Šakalí léta atd.) veřejně vyjádřil podporu Romanovi Ševčíkovi a vyzval k veřejné sbírce.

//www.facebook.com/vasek.pericevic.73/videos/10217497429340585/

Případ Romana Ševčíka získává díky aktivitě spolku Šalamoun stále masivnější podporu veřejnosti. K veřejné sbírce vyzvaly jeho dvě slavné dcery zakladatele spolku Johna Boka, herečky Jenovéfa a Kristýna. Přidávají se další známé osobnosti.

                                    

Podle posledních údajů se na podporu Romana Ševčíka vybralo úžasných více než 200 tisíc korun.

Roman Ševčík (49) si část trestu odseděl ve Valdicích, část byl v ústavní léčbě. Případ je nejhorším známým selháním českého justičního systému. Mráz běhá po zádech z toho, co všechno je možné.

Případ dvojnásobné vraždy v Brně otřásl v roce 1989 celou republikou. Rodina v klidu spí u sebe doma, oknem vleze dovnitř vrah a začnou jatka.

Když Ševčíka v roce 1989 policie zatýkala, bylo mu 19, byl pohledný, měl husté blond vlasy a život před sebou. Justiční mašinérie ho po 30 letech vyplivla jako trosku. Přišel o nohu (po pokusu o sebevraždu skokem pod vlak), vypadaly mu zuby a vlasy, rysy má strhané hrůzou z toho, co si musel vytrpět.

Případ je mimořádný také tím, že v něm byl zřejmé poprvé v historii české kriminalistiky proveden důkaz „pachovou stopou“. Unikátní je také podpora, s jakou se v boji o Ševčíkovu nevinu semkli jeho příbuzní, sousedé a všichni, kdo ho znali.

Za mřížemi se Roman Ševčík pokusil se o sebevraždu několikrát, byl znásilněn spoluvězni. Nyní začíná znovu, potkal svou lásku a má obrovskou naději na nový život. V Blansku si našel byt, nájemné je 6 tisíc korun měsíčně. Začátek bude velmi těžký.

Transparentní účet pro Romana Ševčíka, jehož garantem je Spolek Šalamoun (spolek sám dal 10 tisíc korun). Číslo účtu je 2301602418/2010, podívat se na něj můžete zde

//1url.cz/1Ma2G.

Reportáž o případu Romana Ševčíka z roku 2000 naleznete pro dokreslení zde:

                                  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace