Má mezinárodní letiště ve Frankfurtu problém s bezpečností? Podle novinářů ano a velký

Má mezinárodní letiště ve Frankfurtu problém s bezpečností? Podle novinářů ano a velký
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Letiště v německém Frankfurtu má opravdu velký bezpečnostní problém
08 / 03 / 2015, 18:15

AKTUALIZOVÁNO / Reportér údajně potřeboval ke vstupu jen reflexní vestu a notebook. A dostal se až k letadlům. Největší německé letiště má prý opakovaně problémy s bezpečností.

V objemu osobní dopravy je Letiště Frankfurt nad Mohanem (2010: 53 009 221 pasažérů) třetí v Evropě po londýnském letišti Heathrow (2010: 65 884 143 pasažérů) a pařížském Letišti Charlese de Gaulla (2010: 58 167 062 pasažérů). V celosvětovém měřítku je Letiště Frankfurt nad Mohanem deváté největší (zdroj: wikipedia.cz).

Odborníci upozorňují, že hrozba teroristických útoků v letecké dopravě je vyšší než v roce 2010.

Reportér německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung se kvůli tomu zajímal, jak je zajištěna ochrana letiště ve Frankfurtu před teroristickými útoky. Nestačil se divit, za deset minut prý už byl v těsné blízkosti letadel, bez identifikačních karet a bez kontroly. Stačilo mu mít oblečenou bezpečnostní reflexní vestu a notebook. Uvádí, že by bez problémů  pronesl do "nejstřeženějších míst" klidně i pár kilo výbušniny. Celý článek, včetně videa, je na stránkách Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Článek přebírají i další média, protože státy a tajné služby prohlašují jedním dechem, jak vysoké je nebezpečí teroristického útoku a na druhou stranu nereagují na existující bezpečnostní rizika.

Problém s bezpečností v letecké dopravě existuje i v USACestující se na amerických letištích v loňském roce pokusili do letadel propašovat 2212 střelných zbraní. Všechny byly nalezeny v příručních zavazadlech a 83 procent z nich bylo nabito.Kde jsou kontroly nejúčinnější? TOP 10 letišť.

Reportérovi stačilo seznámit se s uspořádáním letiště a vstupy přes internet. Nakonec služba Google nebo Bing vám umožní vidět i ty nejmenší podrobnosti na veřejných letištích - bezpečnostní ploty, vjezdy, výjezdy, chráněné vstupy, atd.

Je ironií, že Frankfurtské letiště mělo koncem loňského roku jiný bezpečnostní problém. Tehdy totiž inspektoři pověření evropskou komisí odhalili do očí bijící nedostatky při kontrole osob. Po několikaměsíčním testování zjistili, že při každém druhém pokusu se daly na palubu dopravních letadel propašovat zbraně nebo nebezpečné předměty. Německá policie a provozovatel letiště Fraport uvedly, že se jednalo pouze o ojedinělé incidenty, a  bezpečnostní pracovníci bylo proškoleni a údajně je vše v pořádku.

Zaměstnanci letišť v USA také ohrožují bezpečnost leteckého provozu, o tom jsme psali v článku "Selhala bezpečnostní opatření na amerických letištích. Personál pašoval zbraně"

AKTUALIZOVÁNO 9.3. /
Provozovatel letiště ve Frankfurtu, společnost FRAPORT reagovala na "bezpečnostní test" provedený redaktory z Frankfurter Allgemeine Zeitung. Kategoricky popřela, že by došlo k jakémukoliv selhání v zabezpečení prostor letiště a tvrdí, že se jedná o "planý poplach". Doslova uvedla, že "se nemohl bez kontroly a bez povolení dostat do bezpečnostního prostoru letiště" Současně ale FRAPORT uvedla, že za oblast, do které se bez potíží redaktor dostal, jsou zodpovědné soukromé firmy a podle společnosti "teď budou s těmito společnostmi jednat v jejich vlastním zájmu".

Podívejte se na video (zdroj: YouTube, German Viewer)


Psali jsme také:

Denně šest střelných zbraní - to je výsledek bezpečnostních kontrol na amerických letištích.

Hrozba teroristických útoků v letecké dopravě je vyšší než v roce 2010

Na ruzyňském letišti bude biometrické bezpečnostní zařízení

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

Žena zemřela po kontrole bezpečnostním skenerem

Letíte do USA? Pozor, zpřísnila se bezpečnostní opatření

Bezpečnostní kontroly pro vstup do USA už na evropském území?

 

 

Tagy článku