Největší podvody a malwarové útoky s využitím Facebooku v roce 2014

Největší podvody a malwarové útoky s využitím Facebooku v roce 2014
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
29 / 12 / 2014, 11:45

29.12.2014 / Milióny lidí se staly obětí podvodů na Facebooku v roce 2014. Na rizika upozornil 26.12. server CSIRT.cz a hotforsecurity.com.

Lidé přišli o peníze, reputaci a dokonce, díky jedinému kliknutí na špatný odkaz v sociální síti, i o práci. O nebezpečí na sociálních sítích jsme psali v našem článku Bankovní podvody přes Facebook nebo v článku Jak se chránit před hackery na sociálních sítích.

Zde je seznam největších podvodů a malwarových kampaní roku 2014 (odkazy v textu přesměrují na webové stránky www.hotforsecurity.com).

Údajný seznam návštěv profilu uživatele

Nejoblíbenějším podvodem je na Facebooku slíbit uživatelům, aby viděli, kdo si zobrazil jejich profil. Podvodníci obvykle tvrdí, že FB vydal "oficiální" aplikaci, která odhaluje "stalkery", nicméně sami potom špehují v prohlížečích obětí.

Nahá videa přátel na Facebooku

Letos na jaře bylo kampaní podvedeno více než 1000 lidí, kteří si instalovali trojského koně, který jim měl zobrazit nahá videa svých přátel . Podle BitDefender Labs bylo nejvíce zjištěných infekcí v Rumunsku, Velké Británii, Itálii, Francii a Německu. 


Podvodné reklamy

V březnu 2014 Bitdefender odhalil způsob, jak podvodníci lákají zákazníky na levné léky, značkové repliky a další produkty na Facebooku. 

Video, na kterém měla být k smrti ubita žena

Podvodníci se opět snaží získat peníze tak, že uživatele Facebooku odkazuje na sdílení děsivých videí, která ve skutečnosti jen odkazují na placené průzkumy.  

Legrační video přátel šířící malware

Po kliknutí na video byli uživatelé přesměrováni na stránky s nebezpečným Flash PLAYER.EXE. Ten byl schopen získat množství dat z prohlížečů obětí.


Žena zabitá svým manželem

Video přilákalo tisíce uživatelů Facebooku s nahrávkou údajného zabití ženy jejím manželem. Měla být zveřejněna i useknutá hlava ženy. Psychologové varují, šokující videa budou i nadále ke shlédnutí na sociální síti , a budou zaměřena především na teenagery, kteří mohou mít méně empatie pro oběti násilí.


Údajné sexy video Emmy Watson

Údajné sexy video britské herečky obsahovalo trojského koně, chcete-li se dozvědět více o této šťavnaté příběhu, přečtěte si podrobnosti o HotForSecurity.

Psali jsme také:

Bankovní podvody přes Facebook

Check Point odhalil zranitelnosti v portálech pro správu systémů tří bezpečnostních dodavatelů.

Česká spořitelna varuje před novým virem

Šest let pod dohledem špionážního viru!

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

Jak se chránit před hackery na sociálních sítích

Digitální vydírání a krádež identity hrozí polovině populace

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace