Největší rentgenový laser byl otevřen v Hamburku. Kolos stál přes 31 miliard korun

Největší rentgenový laser byl otevřen v Hamburku. Kolos stál přes 31 miliard korun
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: European XFEL
04 / 09 / 2017, 09:15

V Hamburku byl minulý týden otevřen největší rentgenový laser na volných elektronech.

Výkonný rentgenový laser European XFEL stál přibližně 1,2 miliardy Euro (přes 31 miliard korun) a bude k dispozici vědeckým pracovníkům. Nachází se v několikakilometrovém tunelu pod Hamburkem.

Zařízení generuje extrémně intenzivní ultrakrátké laserové záblesky rychlostí 27 000 za sekundu. Záblesky zachycují průběh chemických reakcí po tisícinách biliontiny vteřiny. Největší rentgenový laser umožní mimo jiné pořizování podrobných trojdimenzionálních snímků molekul, buněk a virů.

,,Zařízení umožní mezinárodním vědeckým týmům dešifrovat molekulární složení virů a buněk a pořizovat trojdimenzionálních snímků nanosvěta, filmovat chemické reakce a studovat procesy, které se odehrávají hluboko uvnitř planet," píše se v tiskovém prohlášení.

psali jsme: Čína poslala do vesmíru první rentgenový dalekohled. Chce zkoumat černé díry

European XFEL tak bude sloužit především špičkovému výzkumu a mezinárodním vědeckým týmům z Ruska či Velké Británie. ,,European XFEL je jedinečné zařízení špičkového výzkumu, které slibuje průkopnické poznatky o nanosvětě," prohlásila německá ministryně školství a výzkumu Johanna Wanková.

 

Zdroj: newsweek.com

 

Tagy článku