21.5.2015/Německá kancléřka Angela Merkelová má zveřejnit rozsah spolupráce Německa s americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). Německá zpravodajská služba (BND) pomáhala USA při sledování evropských firem, vysokých úředníků EU a francouzské vlády. Špionáž se týkala pravděpodobně také německých firem a občanů.
Kritici obvinili Merkelovou a její nejbližší spolupracovníky, že dali zelenou zpravodajské službě BND, aby pomáhala NSA ve špionáži evropských firem a úředníků. Mezi firmami měla být například EADS – evropská společnost působící v leteckém, vesmírném a zbrojním průmyslu. Firma, která je vlastněná Francouzi a Němci, nyní zvažuje podat žalobu. Existuje dokonce podezření, že byli sledováni němečtí vládní úředníci a novináři. Merkelová má nyní odtajnil seznam cílů včetně IP adres a telefonních čísel.
Kancléřka měla dosud neotřesitelnou pozici. Skandál, který propukl v dubnu, ale eskaluje a způsobil napětí v koalici mezi Křesťanskodemokratickou unií (CDU) Angely Merkelové a sociálními demokraty (SPD). Jejich lídr Sigmar Gabriel kancléřku veřejně obvinil z aféry a vyzval ji, aby zveřejnila seznam cílů špionáže. Vláda uvedla, že to musí nejprve konzultovat s americkou stranou. „Představte si, že by zde bylo podezření, že NSA pomáhalo BND se špionáží amerických firem. Kongres by s nahlédnutím do dokumentů neváhal ani sekundu,“ řekl Gabriel, který je zároveň německým vicekancléřem.
Pod tlakem je také důvěrník Merkelové - ministr vnitra Thomas de Maiziere. Na začátku května ho grilovala parlamentní vyšetřovací komise. Ministr odpovídal na otázky členů komise ve speciální místnosti s technikou proti odposlechům a kamerám. Před novináři pak veškerá obvinění z poskytování informací NSA odmítnul.
Aféra má dopad i na důvěryhodnost oblíbené političky, která se stala již potřetí kancléřkou. Podle průzkumu Insa institute se 62 % Němců domnívá, že byla její důvěryhodnost otřesena a pouze 18 % je přesvědčeno, že nikoli. Spiegel magazín označil krizi za největší výzvu, které "režim Merkelové" dosud čelil a jako potenciální „bod zlomu jejího kancléřství“. „Těší se takové oblibě, protože Němci věří, že se stará dobře o potřeby země. Skandál může způsobit, že se základy její moci otřesou,“ uvedl magazín.
V roce 2013 se provalilo, že USA odposlouchávalo samotnou kancléřku. Americká rozvědka sledovala mobil kancléřky Angely Merkelové ze zařízení v skleněné konstrukci na střeše čtyřpatrového velvyslanectví USA na náměstí Pariser Platz v Berlíně nedaleko od kancléřského úřadu. Angela Merkelová tehdy uvedla, že podobné chování ze strany Ameriky jako spojence Německa není absolutně přípustné a to nejen v jejím případě. "Sledování přátel není akceptovatelné...To se týká všech a je mojí odpovědností jako německé kancléřky chránit své občany," komentovala tehdy aféru Merkelová.
Kořeny současného německého špionážního skandálu sahají ovšem hluboko do minulosti před vládu kancléřky Merkelové až do dob studené války. USA i Velká Británie jako vítězové 2. světové války sledovali Německo a vybudovaly špionážní síť - největší odposlechová stanice mimo hranice USA a VB byla v Bavorsku v Bad Aibiling. Oficiálně USA zde ukončilo své operace v roce 2004, ale neoficiálně zůstalo i nadále se souhlasem Německa a okolnosti spojené s 11. září (tři piloti byli z Německa) potřebu zachovat spolupráci s NSA ještě prohloubily.
Zdroj: The Guardien