Popisek: Petr Kramný
Je to tady. Petr Kramný podal 30. 7. návrh na obnovu procesu. Údržbář z Karviné si odpykává trest 28 let vězení za vraždu manželky a dcery, k němuž byl odsouzen před dvěma lety bez jediného přímého důkazu. Jeho advokátka JUDr. Jana Rejžková podala žádost o obnovu procesu v symbolické datum, tedy v den pátého výročí smrti Moniky a Kláry Kramných.
Tragédie se odehrála v červenci 2013 na rodinné dovolené. Podle egyptských úřadů Monika Kramná (†36) a její dcera Klára (†8) zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Po převozu těl do ČR došli ostravští znalci k šokujícímu závěru, že ženy zemřely po zásahu elektrickým proudem.
Případ vražd v Egyptě byl od samého počátku doprovázen obrovským zájmem médií, která na něm vydělala desítky milionů korun. Byl zřejmě nejsledovanější kauzou od vzniku České republiky. Jeho doprovodným jevem byla také řada nejasností ohledně objektivity soudu, práce policie a mediálního vlivu na otázku viny a neviny.
psali jsme: VIDEOSERIÁL Případ Kramný, všechno je jinak: Mohl je zabít zbraní, která neexistuje, způsobem, který není možný, a nezanechat žádné stopy?
Na obranu Petra Kramného kvůli vážným pochybnostem o jeho vině vznikla řada občanských iniciativ zaštítěná autoritou spolku Šalamoun. Tomuto spolku se za pomoci odborníků podařilo postupně vyvrátit i všechny nepřímé důkazy a dokonce zásadně zpochybnit i příčinu smrti. O Kramného vině tak současné době nesvědčí vůbec nic. Na obranu Petra Kramného vystoupilo v parlamentu ČR několik poslanců.
Případ Kramný tak vykazuje symptomy policejně – justičního spiknutí. Vybízí k otázce, zda je v této zemi opravdu možné odsoudit kohokoli bez jediného důkazu, jen na základě řetězce dojmů. Proti aktérům Kramného případu bylo podáno několik trestních oznámení, klíčová osoba soudně znalecké skupiny byla zbavena funkce a hrozí jí vězení, jsou prokázány manipulace se spisem, zfalšování přepisu soudních odposlechů, střet zájmů, úniky podvržených informací pro média ze spisu a další a další děsivá fakta.
psali jsme: Klíčový muž v kauze Kramný, autor verze vraždy elektřinou Igor Dvořáček, dostal od nového vedení nemocnice okamžitou výpověď. Chobotnice se rozrůstá
Případ Kramný se týká samé podstaty českého justičního systému. Soudy totiž v drtivé většině případů rozhodují výhradně na základě soudně – znaleckých posudků. Rozsudky stojí a padají s neomylností soudních znalců. V případě Petra Kramného mnohé nasvědčuje tomu, že soudní znalci, kteří rozhodli o jeho vině, lhali. Dokonce výrazně převažuje počet znalců, jejichž závěry vypovídají ve prospěch Petra Kramného.
Security magazín získal exkluzivně podrobnosti ze žádosti Kramného o obnovu procesu. Zde je deset bodů, proč by měl soud případ obnovit a následně Kramného pustit na svobodu.
psali jsme: VIDEOSERIÁL Případ Kramný, všechno je jinak: Kdo vyměnil klíčový důkaz? Čí je snímek srdce ve spise? Rozhovor s Václavem Peričevičem ze spolku Šalamoun
1) Příčinou smrti nebyla elektřina
Závěry českých soudních znalců, které vypovídaly o elektřině jako příčině smrti Moniky a Kláry, jsou chybné. Díky spolku Šalamoun provedli revizi znalci pod vedením profesora Šteinera, podle kterých soudní znalci selhali a elektřinu si „vycucali z prstu“.
2) Přepisy soudních odposlechů jsou zfalšované
Za jeden z nepřímých důkazů bylo soudem uznáno údajné Kramného „jako by“ přiznání v telefonickém rozhovoru s tetou. Tyto přepisy však byly zfalšované a upravené tak, aby vypadaly jako přiznání. Uvedené věty však Kramný nikdy neřekl. Policista, který odposlechy vybájil, za to navíc dostal medaili.
3) Selhání soudkyně
Soudkyně Gilová Kramného odsoudila na 28 let jen na základě nepřímých důkazů, mezi které zařadila odposlechy. Ty si přitom buď vůbec neposlechla, nebo ano a zatajila to. Odposlechy byly zfalšované, což si soudkyně neověřila. Stejně tak si neověřila stanoviska soudních znalců, pouze nechala provést jejich revizi kolegou jejich šéfa – s přepokládaným výsledkem.
4) Manželský blok
Případ zásadním způsobem ovlivnilo působení dvou soudců. Kromě soudkyně Gilové zde figuroval také její manžel soudce Karel Gil, který vydal souhlas s odposlechy. Ty, ač zfalšované, se pak staly pro jeho manželku soudkyni klíčovým (byť nepřímým) důkazem. Manželský pár působící společně v jednom případě je nepřípustný.
5) Zfalšované snímky srdcí
Soudní znalci, kteří prováděli pitvu v Ostravě, pořídili snímky srdcí Moniky a Kláry, které se staly součástí spisu. Později se ukázalo, že nejde o snímky dvou srdcí, ale jen jednoho. Druhý snímek byl počítačově upraven, a to znalci, kteří provedli pitvu.
6) Otlak na krku Moniky nebyl po elektřině, ale po provazu
Monika měla údajně (podle zprávy českých patologů) na krku prohlubeň, která byla vstupem elektrického proudu. Po vydání české zprávy se objevily fotky, pořízené ještě před převozem těl, a to na pitevně v Egyptě. Na nich žádný otlak není. Ten se na těle zřejmě objevil kvůli provazu, kterým bylo rozkládající se tělo svázáno při transportu (jak vyplývá z videa z české pitvy).
7) Rozpor se závěry egyptských znalců
Závěry českých znalců byly v ostrém rozporu se závěry egyptských odborníků. Ti přitom měli pro svá stanoviska mnohem lepší podmínky. Pitvali těla krátce po smrti, navíc kompletní a tamní detektivové důkladně prozkoumali místo činu a vyslechli svědky. Česká strana následně pitvala těla již částečně rozložená, deformovaná provazy a bez poloviny orgánů (především bez žaludků a trávicího traktu). Podle Egypta byla příčina smrti dehydratace a zřejmě otrava jedem. Českou „elektroverzi“ opakovaně odmítli jako zcela vyloučenou.
8) Policie vynechala verzi, že vraždila Kramná
Česká policie nechala zcela ladem možnost, že vraždila Monika Kramná, když se pokusila o skupinovou sebevraždu. Její motivy byly navíc mnohem silnější (rozchod s milencem, obava ze ztráty zaměstnání, závislost na práškách atd.)
9) Pád šedé eminence případu
Šéf Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček byl letos v červenci odvolán z funkce. Oficiálně kvůli „střetu zájmů“, neoficiálně podle hesla „Usekněme chobotnici hlavu“. Dvořáček je nejen autorem verze s elektrickým proudem, ale také zajistil „důkazy“. Při tom mu mimo jiné asistovala jeho žena, šéfka patologie v Ostravě. Oba čelí mnohaletému trestu odnětí svobody.
10) Absence jakéhokoli důkazu
Rozsudek nad Petrem Kramným vycházel z „ uceleného řetězce nepřímých důkazů a úvah“. Nebyl zde tedy jediný přímý důkaz a všechny nepřímé byly následně vyvráceny. Vlastně zůstala jen jakási telenovela, ve které má hlavní roli záporná postava s divnými vlasy a přízrak dvou blonďatých andílků.“ Není však jediný svědek, česká policie nebyla na místě činu, nenašla se vražedná zbraň, která možná ani neexistovala.
psali jsme: Případ Kramný: Kontroverzní advokátka Slámová opakovaně lhala médiím. Zvuková nahrávka jako důkaz. Dostane padáka z advokátní komory?
Odborníci obeznámeni s případem se přiklánějí k názoru, že vraždila Monika Kramná, která se pokusila otrávit celou rodinu, a Petr Kramný zázrakem přežil. Jedním dechem je však třeba dodat, že ani pro tuto nejsou žádné přímé důkazy. Faktem však zůstává, že Petr Kramný byl z Egypta propuštěn ne jako pachatel, ale jako oběť.
V zemi, kde funguje nezávislá justice, by Petr Kramný neměl být nikdy odsouzen. Když už se nějakou podivnou hříčkou okolností dostal za mříže, musí být okamžitě propuštěn, a to po ve jménu zásady „in dubio pro reo“, tedy v případě pochybností ve prospěch obviněného.
Rozhodovat o obnově však bude stejná soudkyně, která ho poslala za mříže: Renata Gilová. Scénáře dalšího vývoje je několik, zde jsou základní dva: Soudkyně případ smete ze stolu a dále budou rozhodovat nadřízené soudy. Soudkyně se uzná podjatou a bude jmenován nový soudce.
Držme palce spravedlnosti. Bude to potřebovat.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více
Autor: Ondřej Höppner