Největší únik utajovaných informací v dějinách USA

Největší únik utajovaných informací v dějinách USA
21 / 10 / 2016, 08:15

Spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Harold Martin byl obviněn z krádeže obrovského množství tajných dokumentů, které shromažďoval dvacet let.

Washington 21. října (ČTK) - Napsal to ve čtvrtek list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje z americké justice. Martin byl zaměstnancem konzultační agentury Booz Allen Hamilton, pro níž pracoval Edward Snowden ukrývající se v Rusku.

Martin, který má být souzen jako špion, získával tajné informace z několika vládních zdrojů, napsal americký list. Celkové množství ukradených dat dosahuje obrovského objemu nejméně padesáti terabajtů. Vyšetřovatelé označili rozsah Martinovy trestné činnosti za "dechberoucí". Podle některých může jít o největší únik utajovaných informací v dějinách USA.

Mezi ukradenými materiály je údajně přísně tajný dokument o "operativních plánech proti nepřátelům USA a jejich spojenců", uvedl The Wall Street Journal.

Jedenapadesátiletý Martin byl zatčen už v srpnu a o jeho zadržení se vědělo. Původně se ale předpokládalo, že ze svého pracoviště vynesl jen podstatně menší balík dat. Martin má jako zaměstnanec najatý federální vládou prověrku pro nejvyšší stupeň utajení.

Kromě špionáže byl Martin obviněn z dalších trestných činů včetně krádeže utajovaných informací. Za každé z obvinění může dostat trest až deset let vězení.

Tagy článku