Největší únik utajovaných informací v dějinách USA

Největší únik utajovaných informací v dějinách USA
21 / 10 / 2016, 08:15

Spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Harold Martin byl obviněn z krádeže obrovského množství tajných dokumentů, které shromažďoval dvacet let.

Washington 21. října (ČTK) - Napsal to ve čtvrtek list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje z americké justice. Martin byl zaměstnancem konzultační agentury Booz Allen Hamilton, pro níž pracoval Edward Snowden ukrývající se v Rusku.

Martin, který má být souzen jako špion, získával tajné informace z několika vládních zdrojů, napsal americký list. Celkové množství ukradených dat dosahuje obrovského objemu nejméně padesáti terabajtů. Vyšetřovatelé označili rozsah Martinovy trestné činnosti za "dechberoucí". Podle některých může jít o největší únik utajovaných informací v dějinách USA.

Mezi ukradenými materiály je údajně přísně tajný dokument o "operativních plánech proti nepřátelům USA a jejich spojenců", uvedl The Wall Street Journal.

Jedenapadesátiletý Martin byl zatčen už v srpnu a o jeho zadržení se vědělo. Původně se ale předpokládalo, že ze svého pracoviště vynesl jen podstatně menší balík dat. Martin má jako zaměstnanec najatý federální vládou prověrku pro nejvyšší stupeň utajení.

Kromě špionáže byl Martin obviněn z dalších trestných činů včetně krádeže utajovaných informací. Za každé z obvinění může dostat trest až deset let vězení.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace