Největší vojenské cvičení NATO ve Středomoří - ostrá příprava na válku s IS

Největší vojenské cvičení NATO ve Středomoří - ostrá příprava na válku s IS
16 / 07 / 2015, 10:45

V říjnu bude nasazeno až 36 000 aliančních vojáků na cvičení ve Středozemním moři. Cílem je obrana území členských států NATO a dalších zemí před islámskými radikály.

Informaci včera zveřejnil server ndtv.com. Jedná se o největší vojenské cvičení od roku 2002. Velitelé NATO ve středu uvedli, že mají v plánu provést jedno z "nejtvrdších" cvičení, při kterém budou použity všechny možné scénáře a ohrožení, ke kterým by mohlo dojít "na zemi, ve vzduchu a na moři."

"Nemůžeme se vybírat mezi hrozbou na východě nebo na jihu Evropy, musíme být vycvičeni na obě varianty", uvedl generál Hans-Lothar Domrose, velitel vojenského velení NATO v nizozemském Brunssumu, který je odpovědný za přípravu cvičení. 

Po více než deseti letech společných bojových operací USA a NATO v Afghánistánu, se vojenská aliance musí zaměřit na obranu vlastního území, tedy více než třiceti zemí, včetně obrany nečlenských států, jako je Švédsko nebo Rakousko. Cvičení proběhne od 3. října do 6. listopadu v Itálii, Španělsku, Portugalsku a v celém Středomoří.

NATO se zaměřovalo v poslední době na zvýšené riziko ze strany Ruska, ale nyní je ústředním zájmem vzestup islámského státu v Iráku a Sýrii. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že povstání, kterým započalo tzv. "arabské jaro" způsobilo nestabilitu, která může vést ke "kruté zimě".

Žádné ze cvičení vojsk NATO nebylo od roku 2002 tak masivní. Tehdy 15 členů aliance a 12 spřátelených zemí testovalo své schopnosti v Norsku a Polsku.  Na otázku, co se změnilo od té doby, uvedl generál Domrose, že nebezpečí hrozí především díky šíření nepřátelské propagandy na sociálních sítích, která je schopná inspirovat případné útočníky, jako to bylo v Severní Americe a v Evropě. Rovněž hrozí větší nebezpečí od militantních skupin rozesetých po celém světě.

"Nový faktorem vojenského cvičení je vzdálenost. Budeme pracovat v obrovském výcvikovém prostoru. Zaměříme se na rychlost a likvidaci několika hrozeb současně. " 

Vzhledem k tomu, že ve Středozemním moři probíhá migrační krize a tisíce lidí prchají před válkou a chudobou v Sýrii a severní Africe, aby se pokusili dostat do Evropy, velitelé NATO rovněž slíbili, že pokud budou v blízkosti výcvikového prostoru zjištěny migrující lodě "bude cvičení zastaveno a poskytneme uprchlíkům humanitární pomoc. Nenecháme lidi umírat." 

Video: "NATO Military Power 2013 - Message to Russia,China,Iran,N.Korea" (Den ProHD)

Zdroj: ndtv.com

Tagy článku