Největší zbrojařský kontrakt v historii USA: 152 stíhaček pro Saúdskou Arábii

Největší zbrojařský kontrakt v historii USA: 152 stíhaček pro Saúdskou Arábii
Autor: Boeing|Popisek: Ilustrační snímek F-15
09 / 08 / 2016, 16:00

Spojené státy dodají pro Royal Saudi Air Force (RSAF) 152 stíhaček Boeing F-15SA.

RSAF získá 152 strojů F-15SA, z toho bude 84 kusů zcela nových a na 68 bude proveden upgrade na tuto specifikaci. Obchod v hodnotě 29,4 miliard dolarů bude největším v dosavadní historii USA.

F-15SA je aktuálně nejvýkonnější objednanou variantou stíhače F-15, který poprvé vzlétnul už v červenci roku 1972. 

O jak skvělou platformu se jedná dosvědčuje i fakt, že nikdy nebylo prokázáno jediné sestřelení F-15 jiným letadlem a F-15 je tak nejúspěšnějším stíhacím letadlem všech dob!

Stroje dostanou lepší avioniku včetně kokpitu s "digitálním sklem", systém elektronického boje od BAE, detekci odpalu raket, nové displeje v kokpitu a zabudované displeje v helmách, nebo třeba AESA radar APG-63 V3 od Raytheonu. Původní motor, který byl v prvních F-15S bude nahrazen výkonnějším motorem GE F-110-GE-129.

Počet zbraňových závěsů se zvýšil na 11, se schopností nést nové zbraňové systémy včetně nejnovější generace střel AIM-9X Sidewinder - jednoduše řečeno, F-15SA může nést prakticky všechno. Ve výzbroji zůstal i legendární Vulcan ráže 20 mm s 540 náboji.

Díky vysokému počtu závěsů, může F-15SA nést najednou třeba 8 raket AIM-120 AMRAAM a 8 AIM-9X Sidewinder.

Zdroj: IHS Jane´s, Foxtrot Alpha

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace