Nejvíce peněz na zbrojení dávají USA, pak Čína. Rusko je až čtvrté

Nejvíce peněz na zbrojení dávají USA, pak Čína. Rusko je až čtvrté
Autor: redakční databáze|Popisek: vlajka USA
11 / 04 / 2016, 19:15

Podle průzkumu Stockholmského mezinárodního mírového výzkumného institutu dávají nejvíce finančních prostředků na zbrojení USA. Na druhém místě se umístila Čína, na třetím překvapivě Saúdská Arábie, na čtvrtém pak Rusko.

Institut provedl rozsáhlou analýzu, jejímž cílem bylo zjistit, kolik finančních prostředků dávají jednotlivé státy na zbrojení. Na prvním místě se umístily USA, které daly v roce 2015 celkem na zbrojení a programy s ním spojené 596 miliard dolarů. Na druhém skončila Čína, která oproti USA utratila necelou polovinu, 215 miliard. Třetí příčku obsadila překvapivě Saúdská Arábie, jež předstihla Rusko. Celosvětové výdaje na zbrojení činily v roce 2015 1, 7 bilionu dolarů.

Saudům se zvýšily vojenské náklady v souvislosti s válkou, kterou vede v Jemenu. Na zbrojení dávají 87 miliard dolarů. Na dalších místech se umístily Velká Británie, Indie a Francie. Shodně investovaly do zbrojení okolo 50 miliard dolarů. Zhruba 40 miliard pak vložily do těchto nákladů Japonsko, Německo a Jižní Korea.

Co se týče Ruska, to dává zhruba sedmkrát méně peněz na zbrojení než USA. Výdaje se pohybují kolem 80 miliard dolarů. Zajímavý je fakt, že USA i přes trvající rozpočtové škrty jsou nadále státem se stabilně nejvyššími finančními výdaji na zbrojení. I přesto, že náklady za válku v Afghanistánu a Iráku vyčíslují experti na několik bilionů dolarů.

V roce 2013 například odhadla Lindy Bilmesová, odbornice z Harvardské univerzity na rozpočtovou a veřejnou politiku, celkový účet za tyto války na astronomických 6 bilionů dolarů. Takové číslo by například uhradilo české státní rozpočty na 100 let.

 

Zdroj: washingtonpost.com, Echo24.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace