Americký nejvyšší soud včera těsnou většinou podpořil dekret prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje vstup na území Spojených států občanům několika převážně muslimských zemí. Agentury Reuters, AP i AFP se shodují, že jde o jedno z největších Trumpových vítězství za období, kdy je ve výkonu prezidentské funkce.
Soud pěti hlasy ku čtyřem nepřijal žalobu na dvakrát přepracovaný dekret, kterým chce Trump posílit svůj boj proti nelegálnímu přistěhovalectví. Rozhodnutí se spíše očekávalo, protože v devítičlenném panelu soudců převažují konzervativci.
Nejvyšší soud vyslovil názor, že žaloba neprokázala, že dekret je v rozporu s federálními imigračními zákony a že porušuje ústavu kvůli údajné náboženské diskriminaci. V žalobě se uvádělo, že zákaz cestování porušuje přistěhovalecké zákony USA a americkou ústavu tím, že zvýhodňuje jedno náboženství na úkor druhého.
Ve svém písemném vyjádření soud dnes uvedl, že Trumpova vláda dostatečně zdůvodnila přijetí dekretu z důvodů ochrany národní bezpečnosti. Zároveň upozornil, že tím nevyjadřuje žádný názor na to, zda je "tato politika přiměřená".
Soud tím ale podle Reuters potvrdil Trumpovu "volnost jednání" ohledně toho, komu dovolí vstupovat do USA. Znamená to, že současný zákaz může zůstat v platnosti a že šéf Bílého domu ho může případně rozšířit i na další země. Trump, který vydal první verzi dekretu už týden po své inauguraci loni v lednu, svůj postoj obhajuje potřebou ochrany USA před útoky islámských extremistů. Podle Trumpových kritiků jde o ryze xenofobní krok, který násilí v USA, i tomu nábožensky motivovanému, nezabrání.
Nynější verze protiimigračního exekutivního nařízení, která je v pořadí třetí a kterou Trump vydal loni v září, se týká občanů Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely. Podmínky migrace z KLDR a Venezuely u soudu zpochybněny nebyly. Ve třetí verzi v seznamu postižených zemí byl také Čad, ale Trump ho z dekretu 10. dubna vyjmul.
USA kvůli dětem přerušily stíhání přistěhovalců bez dokladů
Americké úřady dočasně přestaly trestně stíhat rodiče, kteří nelegálně překročili hranici s dětmi. Podle agentury AP to v pondělí řekl šéf celního a pohraničního úřadu (CBA) Kevin McAleenan. USA tím přerušily výkon politiky nulové tolerance vůči ilegální migraci, jejíž květnové zavedení prezidentem Donaldem Trumpem vedlo ke kritizovanému rozdělování rodin s dětmi.
Podle McAleenana přerušili pohraniční a imigrační úředníci praxi okamžitého zadržování lidí překračujících hranici bez povolení již minulý týden v reakci na Trumpovo nařízení zakazující rozdělování rodin přistěhovalců. Úřady však již pracují na novém plánu, jak co nejrychleji postavit imigranty bez dokladů před zákon. "Můžeme připravit plán, podle něhož všichni dospělí, kteří berou děti přes hranice, porušují naše zákony, vystavují jejich životy nebezpečí na hranicích, budou moci být stíháni bez dlouhodobějšího oddělení od svých dětí," řekl McAleenan na tiskové konferenci v Texasu.
Trump dal již dříve najevo, že neměl v plánu přerušit stíhání migrantů nelegálně přicházejících do USA, ale že svým nařízením chtěl docílit, aby mohli být zadržováni společně s dětmi. Podle právníků je však takovýto postup dlouhodobě neudržitelný.
Trumpova vláda v pondělí vybrala dvě vojenské základy v Texasu, kde bude ubytovávat imigrantské rodiny bez dokladů a také děti, které do USA vstoupily bez doprovodu rodičů. Podle informací AP se jedná o vojenské zařízení Fort Bliss u El Pasa na hranici s Mexikem a Goodfellowovu leteckou základnu ve středním Texasu.
Nejmenovaný představitel Pentagonu uvedl, že jedna základna bude sloužit pro přistěhovalce bez dokladů s dětmi a druhá pro dětské imigranty bez doprovodu.
Ministr spravedlnosti Jeff Sessions se v pondělí na konferenci v Nevadě za Trumpovu tvrdou protiimigrační politiku postavil a prohlásil, že složitou a nepříjemnou situaci musí vyřešit Kongres. Sněmovna reprezentantů se chystá tento týden hlasovat o imigračním zákonu, který by nynější krizi napravil.
Zdroj: ČTK