Nekompromisní zásah amerického policisty proti šílenému střelci

Nekompromisní zásah amerického policisty proti šílenému střelci
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
15 / 04 / 2015, 15:00

Zatímco ostatní váhali, policista vycvičený u newyorské policie útočníka sejmul služebním autem. Jak by asi dopadl český policista, kdyby se ve stejné situaci zachoval stejně?

19. února ráno 36letý Mario Valencia údajně ukradl pušku a krabici munice v místním Walmartu, a potom začal v ulicích řádit. Podle vyjádření policie byl Valencia jedním z podezřelých z několika zločinů v arizonském Tucsonu. Když ho dostihla policejní hlídka, přiložil si pušku k bradě a vyhrožoval sebevraždou. Potom náhodně vypálil do vzduchu několik výstřelů.

Policejní hlídky evidentně váhaly s razantním zásahem, obávaly se masakru nevinných kolemjdoucích nebo toho, aby si nevzal rukojmí. Policisté pouze vydávali povely, aby odložil zbraň.

Policejní důstojník Michael Rapiejko, který předtím sloužil tři roky u newyorské policie, nezaváhal a svým služebním autem Valenciu přejel. Policista, který si říká Robocop, sice zlikvidoval nebezpečného útočníka, ale byl okamžitě postaven mimo službu pro použití "nepřiměřeného násilí".

Po ukončení vyšetřování byl ale zbaven všech obvinění i proto, že útočník přežil a před dvěma dny byl propuštěn z nemocnice. Valencia je nyní souzen za několik těžkých zločinů, včetně tří napadení s použitím zbraně, ozbrojených loupeží a nelegálního držení smrtící zbraně.

Podívejte se na video serveru Arizona Daily Star:

na prvním videu je videozáznam z kamery policejního vozidla Michaela Rapiejka:

na druhém videu je záznam z kamery druhého policejního auta, které zachytilo sejmutí útočníka:

Zdroj: nydailynews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.