Nelegální software stahují zaměstnanci malých firem na Moravě a severu Čech

Nelegální software stahují zaměstnanci malých firem na Moravě a severu Čech
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
12 / 10 / 2014, 16:15

11.10.2014 / Nedbalost v oblasti používání nelegálního softwaru se vlastníkům firem může pořádně vymstít. A pomsta nespokojeného nebo propuštěného zaměstnance je jednoduchá: oznámí pirátství firmě BSA- ochránci práv softwarového odvětví.
Zdroj: studie truconneXion, srpen 2014, BSA Global Software Survey

Letos v srpnu byla zveřejněna tisková zpráva o analýze nelegálního softwaru v českých firmách. K problematice se ještě s odstupem vracíme, abychom upozornili na rizika, která s tím souvisí a mohou ohrozit samotnou existenci firem, jejichž vlastníci a nejvyšší management přistupují k této problematice, řekněme "nedbale".... 

Za pirátství mohou zaměstnanci a nedbalost majitelů firem

Až 27 procent zaměstnanců instaluje na pracovní počítače software z neautorizovaných zdrojů bez vědomí zaměstnavatele - to tvrdí letošní studie analytiků IDC.
Softwarové pirátství se nejčastěji odehrává ve firmách malé až střední velikosti využívajících deset až sto počítačů.
Za vysokou mírou pirátství v některých krajích stojí neukázněnost zaměstnanců v kombinaci s nedbalostí majitelů firem: „Instalace více kopií softwaru než povoluje licence nebo jiný nesoulad s licenčními podmínkami (65 %) a neukázněnost zaměstnanců (20 %), kteří si nainstalují svoje privátní programy, jsou nejčastějším důvodem pirátství,“ shrnuje hlavní důvody pirátství Martin Hnízdil, AuditPro manažer technologické společnosti truconneXion, která analýzu dlouhodobě provádí na základě nasazení produktu AuditPro v komerčním a veřejném sektoru v České republice v průběhu let 2002 až 2014.

Firmy v Praze dopadly nejlépe

Na prvním místě žebříčku dlouhodobě figuruje Praha, jež představuje jistotu nekompromisního postupu proti distributorům a uživatelům nelegálního softwaru. „Metropole je nejdál díky převaze velkých firem se zahraničními vlastníky, kteří ve firemní bezpečnosti prosazují mezinárodní standardy, pravidelné audity licencí a vlastní korporátní řešení. Zaměstnanci si pod vidinou citelné restrikce nedovolí nainstalovat do firemního počítače software z neautorizovaného zdroje,“ vysvětluje Martin Hnízdil příčiny úspěchu firem z hlavního města v potírání počítačových pirátů. „Firmy v Praze více investují do osvěty a jsou také citlivější na svou dobrou pověst, což z nich na trhu s produkty pro efektivní správu licencí a bezpečnostními řešeními dělá spolehlivé zákazníky. Navíc se již přesvědčily, že se jim respekt k právním normám vyplatí i finančně a že díky němu ušetří nemalé náklady. Motivací je tedy nejen hrozba z postihu, ale i racionálně odůvodněná snaha uspořit,“ dodává.

Firmy z Moravy a severních Čech dopadly nejhůře

S rostoucí vzdáleností od hlavního města roste benevolence firem k porušování zákona, což nadále platí pro většinu moravských krajů a socioekonomicky slabší Ústecko a Karlovarsko. Míra softwarového pirátství je významně vyšší ve firmách se sídlem na Moravě (Olomoucký kraj) a na severu Čech (Karlovarský a v Ústecký kraj). „Nejhorší situace je na severu Čech... Společně s Olomouckým krajem se v těchto krajích užívá ve firmách nejvíce pirátského softwaru,“ říká Martin Hnízdil.

V Česku se nelegálně užívá 34 procent počítačových programů

Číslo uvádí poslední analýza protipirátské organizace BSA, přičemž roční ztráta výrobců softwaru činí 3,6 miliardy korun. „Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem v Česku jsou operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry,“ říká Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA | The Software Alliance. Jak vyplývá z jejich analýzy (viz obrázek), nejsme na tom v oblasti pirátských programů zdaleka nejhůř (zdroj: BSA, kompletní data zde).

Nelegální software

Jaké riziko hrozí firmám?

Kromě případných právních sporů s majiteli autorských práv a tučných pokut, je třeba upozornit na možný trestně právní postih těchto firem. Podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob se totiž může pachatelem trestného činu stát i právnická osoba (na toto téma jsme napsali článek "Firmy podceňuji riziko trestního stíhání" v letošním pátém čísle Security magazínu).
Například právě firma, která umožnila zaměstnanci nainstalovat na firemní počítač nelegální software, je jen krok od právních sporů a trestního stíhání. Pokud totiž nebude schopná zpětně doložit, že, prokazatelně (např. proti podpisu) seznámila své zaměstnance, že nesmí instalovat nelegální software do firemních zařízení (postupovat v rozporu s bezpečnostní politikou) nebo neprováděla pravidelný audit i legality používaného softwaru - potom může být celkem úspěšně za tento trestný čin i odsouzena (§ 270 trestního zákoníku - porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi.
A tresty nejsou nevýznamné, od trestu uveřejnění rozsudku, přes propadnutí věci, peněžitého trestu až ke zrušení právnické osoby.

Pomsta zaměstnance nebo konkurenční boj

Pokud náhodou patří vaše firma mezi ty, které se nezajímají o to, zda jejich software je legální nebo ne, pak tu máme varování. Jestli máte ve firmě nespokojeného zaměstnance nebo jste se s některým nedávno "rozloučili", potom se vám může nemile pomstít. Stejně tak i konkurenční firma. Není totiž nic snazšího, než podezření nahlásit ochránci práv - BSA | Software Alliance....(foto: zdroj softwarelegalne.cz)

//www.softwarelegalne.cz/

Prevence a řešení

Analýza technologické společnosti truconneXion, která pomáhá firmám a institucím preventivně předcházet softwarovému pirátství, dlouhodobě porovnává poptávku po preventivních nástrojích – tzv. auditovacích softwarech. „Je zřejmé, že firmy v některých regionech ve srovnání s minulostí věnují mnohem větší pozornost rizikům plynoucím z užívání nelegálního softwaru a prevence už pro ně není prázdné slovo,“ říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.
Zaměstnanci nelegálně stahující software mají v takto vybavených firmách mnohem obtížnější pozici. Snadno je odhalí už jediný report, který prokazatelně prezentuje jejich nežádoucí aktivity. „Při současné úrovni auditovacích systémů je pořízení podobného reportu otázkou jediného kliknutí myší. Zaměstnavatelé si takto udržují přehled a předcházejí případným škodám způsobeným používáním nelegálního softwaru či jeho instalováním do firemních počítačů, za které nesou zodpovědnost,“ připomíná Martin Hnízdil z truconneXion.

Text tiskové zprávy z 18. srpna 2014 byl redakčně zkrácen a doplněn redakcí Security magazínu.

Psali jsme také:

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Cestující mohou mít zapnuté mobily a tablety i za letu, ale jen v Evropě

Návod, jak hacknout PIN u iPhone a dalších zařízení

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace