Zásah před Národním muzeem byl v pořádku, nemám důvod nevěřit policejnímu prezidentovi. Někteří jedinci policisty napadali, říká poslanec Hájek

Zásah před Národním muzeem byl v pořádku, nemám důvod nevěřit policejnímu prezidentovi. Někteří jedinci policisty napadali, říká poslanec Hájek
Autor fotografie: FB profil poslance Jiřího Hájka|Popisek: Poslanec Jiří Hájek
02 / 05 / 2023, 12:00

SM se zeptal poslance a člena Výboru pro bezpečnost Jiřího Hájka (STAN), jak hodnotí zásah pořádkových jednotek 11. března u Národního muzea, kdy předtím na Václavském náměstí proběhla protivládní demonstrace.

1. Pane poslanče, jak hodnotíte zásah pořádkové policie z Vašeho pohledu, byl přiměřený, nebo došlo v nějaké fázi k individuálním excesům?

Policejní prezident Martin Vondrášek na jednání Výboru pro bezpečnost PS PČR řekl, že zákrok byl v pořádku. Nemám důvod mu nevěřit. Pochybnosti nemám ani na základě toho, co jsem sám viděl. Účastníci opakovaně nevyslechli výzev Policie ČR, že mají opustit prostor před muzeem, a někteří jedinci navíc policisty napadali.

2. Jsou události před Národním muzeem z 11. března podle Vašeho názoru důsledkem zvýšené radikalizace společnosti, nebo na ně nahlížíte jako na ojedinělou akci?

Zvýšená radikalizace společnosti je důsledkem jednání některých veřejných činitelů a vlivných jedinců, kteří ji podporují a někdy k ní i vybízejí. Lidé jsou pořád stejní. Laťku toho, co je normální a slušné, nastavují autority. A pokud tady mají silný hlas jedinci, kteří opakovaně lžou, podporují Rusko vraždící civilisty a štvou proti Ukrajincům, tak se přirozeně někteří občané chytí a považují takové chování za normální a žádoucí. Naopak kultivované protesty bez fyzického napadání oponentů a vulgarismů jsou naprosto v pořádku.

3. Policejní prezident Vondrášek na jednání Výboru pro bezpečnost 13. dubna hovořil mimo jiné o platech policistů. Řekl, že propad příjmů je minimálně pro rok 2023 zastaven. Nicméně v Policii ČR pracují i občanští zaměstnanci, jejichž plat je nesrovnatelně nižší. Budete se zasazovat o jeho zvýšení?

Nevidím důvod, proč by měli být občanští zaměstnanci upozaďováni. I oni si zaslouží zvýšení platů. Díky například administrativním pracovníků, mohou být policisté více v terénu. Ve výsledku z toho profitujeme všichni.

Tagy článku