Autor: Pixabay
V Bavorsku a celém Německu se radikálně změnila bezpečnostní situace.
Poslední útok, kterému Německo čelí, se odehrál v neděli v bavorském Ansbachu. Odpálil se zde neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie, při útoku bylo zraněno 12 lidí, několik z nich vážně.
Útok není podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna možné považovat za obyčejný pokus o sebevraždu, protože Syřan přidal do batohu s výbušninou také mnoho ostrých kovových částí, jejich cílem je v okolí exploze napáchat co největší škody. Zdroj: rozhlas.cz
Hermann také v pondělí vyzval spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové, aby změnila zákony, a umožnila tak nasazení armády při podobných atentátech. Poválečná německá ústava to neumožňuje, povolání vojska je omezeno jen na stavy ohrožení země. Zdroj: ihned.cz
Je zajímavé, že právě v Ansbachu v lednu Bavorsko zahájilo svůj zemský integrační program, jehož cílem je poučit žadatele o azyl o právním systému země, o rovnosti mezi muži a ženami či o sekulární povaze Západu. Zdroj: lidovky.cz
Server ParlamentníListy.cz dnes zveřejnil názor Češky žijící v Mnichově Lenky Klímkové, která mimo jiné uvádí:
"V českých mediích to asi tolik neproběhlo, ale co si tak namátkou pamatuji, tak to bylo na konci dubna střílení asi 200 metrů od našeho domu. Už tehdy jsem si říkala, že to tady začíná být jako na Divokém západě. Tenkrát nějaký Iráčan střílel za bílého dne z pistole na Syřana – nového přítele své bývalé ženy.
Asi týden nato byla nalezena mrtvola ženy – Syřanky, žadatelky o azyl, na kraji města. Zabil ji její manžel – to jsou zas ty islámské vraždy z takzvané cti.
A potom v půlce května útočník s nožem na nádraží v Grafingu v Mnichově zabil jednoho člověka a další čtyři pobodal. Tehdy z toho nebyl celoevropský poprask, protože z toho policie udělala hned v zárodku psychopatický útok, i když podle svědků události útočník zřetelně volal Alláhu Akbar a křičel na přítomné „nevěřící, musíte zemřít“.
Potom se stal v pondělí ten útok ve Würzburgu – to je město vzdálené 2 hodiny autem severně od Mnichova, do Čech je ta vzdálenost podobná. Byl to útočník se sekerou. Pět lidi těžce zranil, jeden z nich prý leží ještě v kómatu.
Tak nějak člověk nestihl vstřebat úplně ty události ve Würzburgu a už je tu střelba v obchodním centru v Mnichově.
Celá událost mi ale ještě teď vrtá hlavou, že totiž jeden útočník se zbraní dokáže ochromit celé město. Policie dokonce uzavřela dvě dálnice, celá městská doprava byla zastavena. Policie nejdřív mluvila o pravděpodobně třech útočnících a přicházela hlášení, že se něco děje i v centru města. Podle doporučení policie jsem samozřejmě zůstala doma. Kolem deváté večer projelo v sousední ulici 25 houkajících sanitek a kolem půlnoci ještě nad naší čtvrtí hlídkovaly helikoptéry.
A teď k tomu ještě ten Syřan s mačetou v Reutlingenu, co zabil jednu ženu a dva lidi zranil. To je jen další střípek do celé té mozaiky. Bezpečnostní situace se opravdu výrazně zhoršila. Známí si opatřují zbraně. Sama si teď budu dělat zbrojní průkaz, akorát ten proces tady trvá trochu déle než v Čechách. Když už nic jiného, tak někteří známí začali nosit u sebe alespoň nůž. Já osobně nosím pepřový sprej a hlasitý alarm. Když jsem o tom teď ty poslední dny ale přemýšlela, tak vám takový nůž stejně proti pistoli k ničemu není.
Podle mého názoru by tady opravdu v dlouhodobém horizontu pomohla změna legislativy v držení zbraní. V současné době je každý občan de facto v případě takových útoků odkázán na policii a na to, jak ona rychle k incidentu přijede. To může být kolikrát už velmi pozdě. Pokud má v Německu člověk v držení legální zbraň, tak ji smí použít pouze na obranu vlastního obydlí a musí ji mít uloženou v trezoru a munici uchovávat na odděleném místě. Takže i v případě, že člověk k dispozici legální zbraň má, tak není schopen v případě nějakých dalších teroristických útoků žádné obrany. Efekt má akorát rychlý útěk.
Celý článek zde.