Němci se musí naučit žít s každodenní hrozbou teroristických útoků

Němci se musí naučit žít s každodenní hrozbou teroristických útoků
Popisek: Ilustrační foto
04 / 01 / 2016, 04:30

„Žít s hrozbou terorismu je v Německu ‚novým standardem‘,“ řekl jeden z místních policistů poté, co dostala policie tip ohledně plánovaného sebevražedného atentátu na jedno z místních vlakových nádraží.

Nikdo již nepochybuje, že by si němečtí obyvatelé měli zkrátka zvyknout na všudypřítomnou hrozbu terorismu. Podle Andyho Neumanna z německého úřadu pro vyšetřování je to jen „směs štěstí a schopností“, která zabránila tomu, aby v zemi došlo k teroristickému útoku. Nemusí to však vyjít vždy. Informaci zveřejnil server ParlamentniListy.cz s odvoláním na článek v britském deníku The Daily Telegraph.

„V některých případech šlo jen o štěstí často spojené s neschopností útočníků,“ řekl Neumann. „V jiných případech to byla ta pravá informace v pravý čas, následovaná několikaměsíčním komplexním vyšetřováním. To štěstí však jednoho dne vyprchá – o důvod více, proč zůstat stále na pozoru.“ Přesto však urgoval obyvatele, aby pokračovali ve svých běžných životech, jinak vyhrají teroristé.

Hrozba teroristického útoku totiž proměnila oslavy příchodu Nového roku v Mnichově na policejní akci, kdy se po městě proháněli policisté s automatickými puškami a hledali podezřelé. Nikdo nebyl zatčen, k žádnému útoku naštěstí nedošlo.

Desítky žen byly přepadeny při silvestrovských oslavách v Kolíně nad Rýnem

„První varování o možném silvestrovském útoku v Mnichově přišlo od americké tajné služby několik dní předtím,“ německá policie začala jednat ale až na základě konkrétnějších informací od francouzské rozvědky.

Z informací německého tisku pak vyplývá, že úřady o možnosti útoku věděly již před Štědrým dnem, kdy jeden z tipů přišel přímo z Iráku. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere se nyní dožaduje užší spolupráce mezi místními a zahraničními zpravodajskými službami v boji s hrozbou terorismu.

„Situace bude i v novém roce nadále vážná,“ uvedl Maiziere v rozhovoru pro deník Bild.

Tagy článku