AKTUALIZOVÁNO / Díky vyprodaným pepřových sprejů v Německu a Rakousku, se zdvojnásobila jejich výroba v české firmě.
Vzrostl zájem o pepřové spreje, plynové pistole i paralyzéry. Především u paralyzérů podle obchodníků vypukla přímo "nákupní horečka", protože jsou účinnější než pepřový sprej a zároveň pro jejich nákup není potřeba zbrojní průkaz, jako tomu je u plynových pistolí.
Většinu paralyzérů na německý trh dodává podle deníku Handelsblatt česká firma Euro Security Products, která sídlí ve středočeské Bašti. Její jednatel Vladimír Kůpa deníku řekl, že Německo je pro společnost největší odbytový trh a poptávka na něm roste. "Rozšiřujeme svou produkci, jak to jen jde, a snažíme se více než zdvojnásobit svůj odbyt," uvedl Kůpa s tím, že letos by společnost chtěla překročit hranici 100.000 prodaných elektrických paralyzérů.
Rakušani se ve velkém ozbrojují, tržby prodejců střelných zbraní se zvýšily o 350 procent.
Němci se začali bát. Prodeje sebeobranných prostředků trhají rekordy
11.12.2015 / "Německo je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě." Proč tedy vzrostly prodeje pepřových zbraní a plynových pistolí?
Němci stále více nakupují prostředky pro sebeobranu, především pepřové spreje a plynové pistole, zjistil průzkum provedený německým Svazem zbrojířů a prodejců zbraní (VDB) formou telefonického průzkumu u 1100 svých členů. (Zdroj: dw.com)
Objem prodeje se letos, v porovnání s rokem 2014, zdvojnásobil. Lidé si tyto "zbraně" pořizují v reakci na teroristické útoky v Paříži a obávají se podobných útoků i v Německu. Průzkumem se rovněž zjistilo, že se zvýšil i počet žádostí o zvláštní povolení "licence malých zbraní", která opravňuje majitele k držení plynových pistolí. Licence stojí zhruba 50 eur, žadateli musí být nejméně 18 let a při žádosti není třeba uvést důvod k jejich držení. Policejní mluvčí v Kolíně nad Rýnem uvedl, že v roce 2005 bylo těchto licencí 2.710, a každoroční nárůst byl kolem 150 licencí. Letos ale vzroste tento počet nejméně o 100 procent a celkem bude v Kolíně 4.787 licencí.
Rakušané se zásobují střelnými zbraněmi. Brokovnice už jsou vyprodané.
Poptávka po pepřových sprejích je tak vysoká, že v některých městech byly dočasně vyprodány. Ředitel VDB Ingo Meinhard uvedl, že enormně vzrostl počet Němců, kteří si pořizují prostředky pro svoji osobní bezpečnost. "Zbraňový boom" je zapříčiněn neopodstatněným strachem z teroristických útoků na jedné straně, a strachem z vloupání a vandalismu na straně druhé," uvedl šéf německé policejní unie (DPoLG) Rainer Wendt.
"Občané jsou znepokojeni nejen ze stále většího počtu žadatelů o azyl, kteří přicházejí do Německa, ale i z toho, že vidí, že policejní síly jsou na hranici svých možností. Mají strach, že je stát nedokáže ochránit, bojí se, že policie nevěnuje tolik pozornosti každodenním bezpečnostním problémům," uvedl Wendt pro DW a dodal: "To je zcela subjektivní pocit. Německo je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě."
Po pařížských útocích i vzhledem k uprchlické krizi panuje mezi německou veřejností "obecný pocit nejistoty," řekl Wendt a pokračoval: "Občané se mýlí, pokud věří, že by se mohli ochránit při teroristickém útoku, pokud nejsou na tuto situace dobře vyškoleni." Wendt také varoval před tím, aby se lidé spoléhali na makety střelných zbraní, protože vypadají velmi reálně a jejich držení může vést k "masivnímu nedorozumění" s bezpečnostními složkami.
Němci a Rakušané se ozbrojují. Vzrostly prodeje zbraní i obranných sprejů
Ženy se často cítí v bezpečí, pokud mají pepřový sprej, ale když se ve skutečnosti cokoliv stane, přehrabují se v kabelce a nemohou jej najít. Wendt radí jediné: "Mějte při sobě vždy mobilní telefon a buďte připravení v případě nouze zavolat policii. To je důležitější než pepřový sprej."