Němcov byl možná zabit za podporu karikatur na Mohameda. Ve hře je Islámský stát

Němcov byl možná zabit za podporu karikatur na Mohameda. Ve hře je Islámský stát
08 / 03 / 2015, 00:15

Málo kdo u nás zaznamenal reakci ruské společnosti na události v pařížské redakci Charlie Hebdo. Ačkoliv prvním významným krokem Vladimíra Putina po příchodu k moci bylo rozprášení islamistů a separatistů na severním Kavkaze, ruská vládní média a s nimi i podstatná část ruské společnosti reagovala na události v Paříži jinak, než tomu bylo v zemích Evropské unie.

Konkrétně šlo o to, že ruská státní média kritizovala jak publikaci karikatur na proroka Mohameda, které označila za liberální extrémismus, tak i útok na redakci satirického týdeníků, který označila za islámský extrémismus. Toto balancování „někde mezi“ je dnes ruskou politikou, která se snaží tvrdě potlačovat fundamentální islám tamní početné muslimské komunity a zároveň si tamní muslimy hýčká podporou konservativních společenských hodnot a štědrými dotacemi do převážně muslimských regiónů země.

Tato politika Kremlu ale podstatné části ruské společnosti nevyhovuje a proto se jedním z hesel protikremelské opozice stála slova Alexeje Navalného „přestaňte krmit Kavkaz“. Kromě většinového názoru se tak v ruské společnosti v kontextu události v Paříži zformovaly dvě protichůdné a velice politický perspektivní formace. Na jedné straně prezident Čečenské republiky (která je součásti Ruské federace) pořádal v Grozném milionovou demonstraci proti karikaturám na proroka Mohameda, na straně druhé nedávno propuštěný Michail Chodorkovský naopak z švýcarského exilu vyzýval ruská média k publikaci kontroverzních francouzských karikatur a hájení svobody slova.

Právě do této debaty se s velkým elánem a na straně liberálu zapojil ruský opoziční předák Boris Němcov. Svou podporou pařížských karikaturistů si tak proti sobě poštval miliony ruských muslimů. Když v sobotu ředitel ruské tajné služby FSB informoval Putina o zadržení dvou a později již čtyř podezřelých, objevila se ihned informace o tom, že se jedná o rodáky z Kavkazu. Ruská státní média v čele s Russia Today se pak ujala spekulace, že by mohlo jít o teroristy napojené na Islámský stát. Nelze ale vyloučit ani to, že za smrti Němcova stojí úplně jiné uskupení ruských muslimů a vyloučeno nadále není ani zcela jiný motiv této vraždy.

Jak ale podotkla známá opoziční novinářka Julia Latynina ve vysílání radiové stanice Echo Moskvy, Kreml má dnes všechny nástroje k tomu, aby tuto kauzu úspěšně rozkryl. K vraždě totiž došlo jenom několik metrů od sídla ruského prezidenta, tedy na místě, kde jsou desítky bezpečnostních kamer a kde se vždy nachází dostatek příslušníků ruských bezpečnostních složek v civilu. Navíc je podle této většinou velmi dobře informované novinářky vcelku pravděpodobné, že byl Němcov v předvečer velké opoziční demonstrace bezprostředně sledován ruskými tajnými službami, které se obávají opakování kyjevského Majdanu v Moskvě.

Tato verze událostí pak zřejmě vychází z toho, že tajným službám celého světa je vlastní nezasahovat ve prospěch osoby, kterou sledují jakožto potenciálního nepřítele. A to i v případě, že se objekt někdo snaží likvidovat. Příslušníci tajných služeb pak mohli nechat uniknout vrahy Němcova z místa činu jenom proto, aby na základě jejích dalších kroků zjistili, kdo si tuto vraždu objednal.

Zde jsou záběry z místa činu po a během vraždy Němcova v podání americké CNN: 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace