Německá AfD by chtěla vyloučit Francii a jihoevropské státy z eurozóny

Německá AfD by chtěla vyloučit Francii a jihoevropské státy z eurozóny
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Frauke Petry
25 / 04 / 2016, 15:30

Vedení AfD navrhuje vyloučit Francii a jihoevropské státy z eurozóny, protože jsou prý nespolehlivé.

Německá strana Alternativa pro Německo (AfD), která je v současné době na vzestupu, navrhuje vyloučit z euorozóny Francii a jihoevropské státy. Podle vedení strany jsou nespolehlivé. Německo by tak s nimi nemělo sdílet společnou měnu.

Sílící AfD, která zaznamenala v březnových zemských volbách velmi solidní výsledek, navrhuje mít společnou měnu pouze s těmi státy, které chtějí dělat úsporná opatření. Podle předního politika AfD Jörga Meuthena by se jednalo zejména o Nizozemí, Rakousko, Finsko, popřípadě Baltské státy.

Meuthen odůvodnil tento  ,,výběr" tím, že státy sdílejí podobnou či stejnou ,,kulturu stability" jako Německo. Jinou kulturu mají podle něho právě Francie a další jihoevropské státy, které nechtějí šetřit.

AfD naopak odmítá být v eurozóně s těmi státy, kteří zmíněná opatření odmítají činit. Meuthenův postoj podpořil další politik z AfD Alexander Gauland, který řekl, že Francii nechce z eurozóny nikdo vyhazovat, ale západní soused Německa ,,je jistě politický problém". Podotkl, že pokud si Francie nemůže dovolit ekonomicky setrvat v eurozóně, musela by se hledat kvalitativně jiná struktura.

 

Zdroj: echo24.cz

Tagy článku