Německá kancléřka Merkelová: Musíme azylanty co nejrychleji integrovat

Německá kancléřka Merkelová: Musíme azylanty co nejrychleji integrovat
Popisek: Ilustrační foto
08 / 04 / 2016, 16:00

Německo za první tři měsíce tohoto roku registruje 181.405 žádostí o azyl.

BERLÍN (Reuters) - Ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že počet žádostí vzrostl meziročně o 112 procent. Vloni v prvním čtvrtletí požádalo v Německu o azyl pouze 85.000 lidí. Podle ministra vnitra de Maiziéra se změnila struktura žadatelů, zatímco loni tvořili tři pětiny žadatelů občané balkánských států, nyní je jejich podíl jen pětiprocentní a polovinu žádostí předložili Syřané.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) vyřídil v prvním čtvrtletí 150.000 žádostí o azyl. Právo na ochranu úřad přiznal 94.000 osob. Proti stejnému období loňského roku získalo azyl o 60 procent víc lidí.

Ministr de Maiziére také uvedl, že nepomohly pouze samotné hraniční kontroly na balkánské trase, ale klíčové podle něj bylo přijetí dohody na evropské úrovni, která počítá se zajištěním vnějších hranic, ukončením praxe povolování průchodu běženců dál do Evropy a s vracením uprchlíků do Turecka. "Teprve kombinace těchto prvků pomáhá k tomu, aby pokles počtu žadatelů měl dlouhodobý efekt," uvedl.

"Vzhledem ke klesajícímu počtu těch, kdo k nám přicházejí, ale i vzhledem k vysokému počtu těch, kdo už zde jsou, se nyní stále víc tlačí do popředí otázka jejich integrace," reagovala na novou bilanci Merkelová. Podle ní silvestrovské útoky na ženy v několika německých městech ukázaly, jaké jsou důsledky toho, když se uprchlíky do společnosti integrovat nepodaří.

O integraci uprchlíků mluvil včera i německý prezident Joachim Gauck. Pokud německé úřady nezajistí jejich co nejrychlejší integraci vzroste riziko vzestupu politického a náboženského extremismu. „V opačném případě riskujeme, že budou frustrovaní a budou se nudit, což se může změnit v násilí a trestnou činnost, může také vzkvétat politický a náboženský extremismus," řekl Gauck ve svém projevu o integraci. Zdroj: eurozpravy.cz

Tagy článku