Německá kontrarozvědka: "Bezpečnostní situace v Německu je velmi vážná."

Německá kontrarozvědka: &quote;Bezpečnostní situace v Německu je velmi vážná.&quote;
Popisek: Ilustrační foto
18 / 11 / 2015, 12:45

Pokud bude mít teroristická organizace islámský stát možnost zaútočit v Německu, pokusí se o to. Někteří ministři požadují povolání armády, vládní koalice to odmítá včetně zvýšené ostrahy německých hranic.

V televizi ARD to dnes řekl předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Šéf organizace, která plní funkci civilní kontrarozvědky, však nedoporučuje, aby Německo kvůli teroristickému riziku plošně rušilo všechny nadcházející velké akce. Kvůli hrozícímu útoku byl v úterý večer na poslední chvíli zrušen přípravný fotbalový zápas v Hannoveru mezi Německem a Nizozemskem.

Německá policie získala konkrétní informace, podle kterých chtěli v úterý islamisté na stadionu v severoněmeckém Hannoveru spáchat teroristický útok. Policie kvůli tomu ještě před začátkem zrušila fotbalový zápas Německa s Nizozemskem. Podezřelý předmět našla policie také na hannoverském nádraží, které z velké části uzavřela. De Maiziere na improvizované tiskové konferenci potvrdil, že na stadionu hrozilo nebezpečí. Zápas podle něj měl být symbolem nezlomnosti Evropy, o to těžší bylo rozhodnutí ho zrušit. Podle agentury DPA upozornily Německo na hrozící útok zahraniční tajné služby. Deník Bild se zmiňuje o varování z Francie. Zdroj: ČTK

"Německo je nepřítelem IS. Tak nás IS vidí, stejně jako všechny západní státy," řekl Maassen. "Už delší dobu upozorňujeme, že pokud nás IS bude moct zasáhnout, pokud bude moct v Německu uskutečnit teroristický útok, udělá to. Velmi se toho obáváme," uvedl.

"O teroristickém útoku jsme věděli a čekali jsme ho," uvedl západní diplomat

Podle Maassena se v Paříži ukázalo, že teroristé přistoupili k nové taktice, kterou dříve v Evropě neužívali. Namísto pumových útoků, které spáchali například teroristé v Madridu v roce 2004 a které v minulosti prováděla i baskická organizace ETA, začali využívat sebevražedné atentátníky. "Je to pro nás velmi složité získat potřebné informace a zkřížit plány na takový útok," řekl šéf BfV.

Vyslovil se ale proti plošnému rušení všech velkých shromáždění, která by se mohla stát terčem teroristů. "To bych v žádném případě nedoporučil," řekl. Německo se podle něj musí naučit žít s tím, že existuje teroristická hrozba. Poukázal přitom na to, že v minulosti čelily opakovaným teroristickým útokům Španělsko nebo Británie, přesto se v těchto zemích velké sportovní a kulturní akce konaly.

Opakuje se stejná situace, jako před několika týdny, kdy tajné služby včas varovaly evropské politiky před teroristickými útoky, ale politici neučinili zřejmě žádná efektivní bezpečnostní opatření. Bohužel k úspěšnému dopadení části teroristů ve Francii došlo až poté, co byl v zemi vyhlášen výjimečný stav a povolána armáda.

Ministr financí Wolfgang Schäuble navrhl zvážit, zda by se na zajištění bezpečnosti v zemi neměla podílet i armáda. "Měli bychom přemýšlet o tom, zda jsou možnosti naší policie dostatečné, když bychom měli situaci jako v Paříži, kdy by byly útoky na třech až čtyřech místech," řekl konzervativní ministr deníku Rheinische Post. Proti zapojení armády do policejních úkolů se ale vyslovila sociální demokracie (SPD), která je vládním partnerem konzervativců. 

Tagy článku