Německá kontrarozvědka přiznává, že islámisté jsou i mezi uprchlíky

Německá kontrarozvědka přiznává, že islámisté jsou i mezi uprchlíky
29 / 06 / 2016, 07:45

Do Sýrie a Iráku odešlo z Německa do konce loňského roku kolem 780 islamistů, aby na Blízkém východě bojovali za Islámský stát.

Berlín (zpravodaj ČTK) - Asi třetina z nich je už zpátky v Německu, vyplývá z výroční zprávy o činnosti německé civilní kontrarozvědky, kterou včera v Berlíně představil ministr vnitra Thomas de Maiziere a šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Celkově se ale počet odcházejících bojovníků snižuje.

Německá vláda včera vyjádřila znepokojení nad tím, že by islámský stát mohl zintenzívnit útoky v Evropě, protože ztrácí území v Iráku a Sýrii. Současně oznámila, že kontrarozvědka bude reagovat tím, že bude nacvičovat ochranu před rozsáhlým teroristickým útokem na území Německa. Zdroj: reuters.com

Většina těch, kteří odcházejí do Sýrie a do Iráku, jsou v Německu narození muži, jejichž rodiny ale do spolkové republiky přišly ze zahraničí. Asi osmina bojovníků nebo spolupracovníků IS jsou konvertité, pětina jsou ženy. Výjimečně na území ovládané Islámským státem vyjíždějí také mladiství.

Z celkového počtu 780 islamistů, což je údaj za blíže neupřesněné delší období, jen loni teroristické organizace v Sýrii a Iráku odjely z Německa podpořit asi dvě stovky lidí. Ne u všech má Spolkový úřad na ochranu ústavy důkazy, že se skutečně podíleli na bojích.

Německá tajná služba: "Saláfisté chtějí v Německu založit islámský stát"

Disponuje ale důkazy o tom, že asi 130 lidí z Německa v Sýrii nebo v Iráku přišlo o život. Zhruba třetina z téměř 800 islamistů je nyní zpátky ve spolkové republice. U asi 70 z nich má BfV jasné důkazy o tom, že se zapojili do bojů. Civilní rozvědka je považuje za vysoce rizikové.

Monitoruje také extremistickou salafistickou scénu, k níž počítá 8350 lidí, zatímco v roce 2014 to bylo 7000 osob a rok předtím ještě o 1500 méně. Tajná služba upozorňuje také na aktivity salafistů, kteří se do svých řad snaží získat uprchlíky přicházející do Německa.

Varování německé kontrarozvědky: Saláfisté verbují do svých řad muslimské utečence z uprchlických táborů

Pokud jde o běžence samotné, vychází BfV z toho, že se mezi nimi v některých případech ukrývají aktivní nebo bývalí členové a spolupracovníci teroristických organizací. Bezpečnostní úřady dostaly v tomto ohledu od kontrarozvědky informace o více než stovce osob.

Platný cestovní pas při příchodu do Německa nepředložilo až 70 procent všech migrantů. Zaregistrováni tak byli pouze na základě vlastních údajů.

Výroční zpráva se zabývá mimo jiné také zahraniční špionáží a konstatuje, že stejně jako v roce 2014 byly na německém území nejaktivnější Rusko, Čína a Írán.

Tagy článku