Německá policie je "šokována rozsahem násilí a sexuálního obtěžování" při silvestrovských oslavách v Kolíně nad Rýnem

Německá policie je &quote;šokována rozsahem násilí a sexuálního obtěžování&quote; při silvestrovských oslavách v Kolíně nad Rýnem
Autor fotografie: YouTube/screenshot
05 / 01 / 2016, 12:45

Policie uvedla, že "Asi 1000 silně opilých mužů se chovalo zcela bez zábran, byli agresivní a totálně přehlíželi přítomnosti policistů. Aby se zabránilo hrozící panice, policie musela dočasně zrušit akci na náměstí před kolínskou katedrálou."

Původní zpráva o sexuálním násilí proti několika ženám o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem, kterou jsme převzali z německých médií už 3. ledna dopoledne, nabyla s odstupem doby na významnosti a v současnosti se o incidentu zmiňují všechna velká německá média. Deník Focus s odvoláním na včerejší mimořádnou tiskovou konferenci kolínské policie uvedl, že policie ve městě do dnešního dne obdržela už 80 stížností od postižených.

Podle švýcarských médií došlo k podobným trestným činům v dalších velkých německých městech. Podobné případy byly zaznamenány v Hamburku, kde oběti hovoří o skupinách mužů, kteří "lovili" mladé ženy nebo ve Stuttgartu, kde se obětí sexuálního obtěžování a krádeže staly dvě ženy.


Wolfgang Albers z policejního ředitelství řekl, že asi tisícovka opilých mužů "severoafrického nebo arabského vzhledu" ve věku od 15 do 35 let, jak uvádějí svědci, zaplnila komunikace mezi hlavním vlakovým nádražím a kolínskou katedrálou a napadala ostatní oslavující v centru města. Přímo do davu stříleli ohňostroje a situace se stala "nezvladatelnou". Míra násilí byla tak vysoká, že se jedná podle něj o "trestné činy zcela nových rozměrů." 

Někteří muži začali sexuálně obtěžovat přítomné ženy, které i okradli o peněženky a mobilní telefony. Jen do dnešního dne bylo už podáno přes 60 trestních oznámení včetně oznámení o znásilnění. Policii se přihlásilo až 80 lidí, kteří tvrdí, že byli obětí trestných činů, a tento počet ještě poroste, tvrdí policie.

Některé z žen, které cituje list Die Welt, vypověděly, že je muži osahávali po celém těle. "Náhle jsem ucítila ruku na svém zadku, pak na prsou, nakonec mě osahávali všude," uvedla jedna z žen. "Jeden útočník sáhl do kalhot i policistce v civilu," sdělil Arnold Plickert z policejního odborového svazu.

Kolínská policie označila některé sexuální útoky jako snahu odvést pozornost obětí od kapesních krádeží.

Policie k potlačení útoků nasadila více než 200 policistů, zahrnujících 143 místních sil a 70 federálních posil. V neděli bylo na nádraží zatčeno pět mužů, kteří byli obviněni z ohrožování a obtěžování žen.   Zdroj: eurodenik.cz

Policie zřídila vyšetřování skupinu "Nový rok", která má odhalit všechny pachatelé za pomoci nahrávek na mobilech a městském kamerovém systému. Zástupci policie se současně brání, že nasadili všechny policejní síly, které byly k dispozici, ale "jedná se o zcela nový rozměr násilí a to je něco, s čím nemáme zkušenosti."

Předseda Německé policejní unie pro Severní Porýní a Vestfálsko Arnold Pickert však uvedl v ranním televizním vysílání ARD a ZDF "Pokud jsou tyto ženy obklopeny kordonem až 150 mužů, je obtížné dokumentovat tyto trestné činy." Zdroj: stern.de

V neděli u kolínského nádraží zadržela policie pět lidí, kteří se údajně podíleli na obtěžování žen a okrádání cestujících. Zda ale tyto činy souvisí s událostmi silvestrovské noci, není podle vyšetřovatelů jasné.

Kvůli hrozbě, která nyní ze strany migrantů panuje v Kolíně nad Rýnem, svolala na dnešek starostka Henrietta Rekerová krizovou schůzi. Zločiny, které se udály na Silvestra, nazvala „monstrózními.“ „Nemůžeme tolerovat tento vývoj bezpráví,“ řekla Rekerová tisku.

Ministr vnitra pro Severní Porýní a Vestfálsko řekl, že je zapotřebí rychlého jednání k zastavení takových zločinů. „Nebudeme akceptovat, že se muži ze severní Afriky takto shromáždí vyloženě za účelem obtěžování žen,“ řekl Ralf Jager v rozhovoru pro místní noviny. Zdroj: eurodenik.cz

Německá média nyní řeší otázku, kolik lidí se na incidentech v posledním dni roku podílelo a kdo útočníci byli. Jeden z vyšetřovatelů listu Kölner Stadt-Anzeiger řekl, že za krádežemi a obtěžováním nejsou uprchlíci, kteří v posledních měsících do Německa masově přicházejí. Nejmenovaní představitelé zemského ministerstva vnitra Severního Porýní-Vestfálska nicméně uvedli, že některé útočníky policie zná a že to jsou problémoví přistěhovalci ze severní Afriky, kteří do Německa přišli asi před dvěma lety jako běženci.

 

Tagy článku